Ամերիաբանկը հանդես է եկել նոր կարգախոսով` «100 տարին միայն սկիզբն է»: Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը` մանրամասն ներկայացնելով բանկի կայացաման պատմությունը 1895-ից ի վեր, երբ Երևանում Աստաֆյան փողոցում բացվեց Թբիլիսիի բանկի առևտրային գրասենյակը: 1910-ին Թբիլիսիի առևտրային բանկի երևանյան գրասենյակը դարձել է բանկային ծառայությունների լիիրավ ներկայացուցիչը և այդ տարեթիվը համարվում է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի հիմնան տարեթիվը: Ջրբաշյանը նշել է, որ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 1992-ին ԽՍՀՄ Վնեշէկոնոմբանկի հայկական մասնաճյուղի հիման վրա, 1992-ի սեպտեմբերի 8-ին ստացել է ՀՀ ԿԲ լիցենզիան բանկային գործունեություն ծավալելու համար:
«Սպասվում է, որ 4-րդ եռամսյակն ավելի ակտիվ կլինի և մենք կկարողանանք նորարարական ապրանքներ ներկայացնել մեր ավանդատուներին և կորպորատիվ հաճախորդներին: Տնօրենը համոզված է, որ նոր արտադրանքը պահանջված կլինի և վարկավորման նոր շուկա կբացի: Բացի դրանից, նա հաղորդել է, որ բանկը նախաձեռնում է ուսանողների շարքում 100 էսսեների մրցույթ` «Ինչպիսին կլինի Հայաստանի բանկային համակարգը և տնտեսությունը 100 տարի անց» թեմայով:

26 Октябрь 2010 - 08:39 AMT
Америабанк выступил с новым слоганом «100 лет – это только начало». На пресс-конференции в Ереване директор по линии развития ЗАО «Америабанк» Тигран Джрбашян подробно представил историю становления банка с 1895 года, когда в Ереване на улице Астафяна открылся офис коммерческого Тбилисского банка. В 1910 году ереванский офис Тбилисского комбанка стал полноценно предоставлять банковские услуги и эта дата считается датой отсчета становления нынешнего ЗАО «Америабанк». Джрбашян отметил, что ЗАО «Америабанк» (ранее «Армимпэксбанк», переименован в мае 2008 года) был учрежден в июле 1992 года на базе армянского филиала Внешэкономбанка СССР, 8 сентября 1992 года получил лицензию ЦБ РА на банковскую деятельность.
«Мы сможем сохранить те традиции, которые сформировались на протяжении 100 лет», – сказал директор по развитию банка. В рамках нового слогана один из лидеров банковской системы Армении намерен предложить своим клиентам и населению 100 сюрпризов.
«Ожидается, что 4 квартал будет активным и мы сможем предложить инновационные продукты нашим крупным вкладчикам и корпоративным клиентам. В частности в ближайшую неделю банк выступит с новым кредитным продуктом с особыми условиями залога. Директор уверен, что новый продукт будет очень востребован и откроет новую нишу, новый рынок кредитования. Помимо этого он сообщил, что банк инициирует конкурс 100 эссе среди студентов – «Какой будет банковская система и экономика Армении 100 лет спустя».