26 Հոկտեմբեր 2010 - 09:32 AMT
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն մտադիր է մինչև տարեվերջ ավելացնել իր վարկային պորտֆելը մինչև 90 մլրդ դրամ, հոկտեմբերի 26-ին հայտարարել է բանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: Ընդ որում, նա նշել է, որ վարկային պորտֆելը կապահովվի նաև նոր ապրանքի հաշվին, որով «Ամերիաբանկը» հանդես կգա հաջորդ շաբաթ, քանի որ այն մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի և պահանջված կլինի: Ըստ Ջրբաշյանի, բանկի հիմնական հաճախորդներն են խոշոր բիզնեսն ու ՓՄՁ-ները և վարկային պորտֆելի հիմնական աճն այստեղ կլինի:
Բանկիրը հավաստիացրել է, որ բանկի վարկային պորտֆելը բավական հավասարակշռված է այն որոշումների հաշվին, որոնք «Ամերիաբանկն» առաջարկում է մանրածախ բանկինգի շրջանակներում: «Վերջին 2 տարում ամեն եռամսյակում ավելանում են ֆիզիկական անձանց ավանդները, ինչը վկայում է բանկի հանդեպ վստահության մասին»,-ասել է նա: Ջրբաշյանն ասել է, որ ֆիզիկական անձանց ավանդների ծավալի՝ 21 մլրդ դրամ ցուցանիշով բանկը մտնում է երկրի խոշորագույն հինգ բանկերի մեջ: Ըստ բանկիրի, դա լավ ցուցանիշ է, եթե հաշվի առնենք, որ «Ամերիաբանկի» կողմնորոշումը կորպորատիվ հաճախորդներն են:
Ինչ վերաբերում է «չաշխատող վարկերին», ապա, ըստ Ջրբաշյանի, այդ ցուցանիշը ամենացածրն է երկրի ողջ բանկային համակարգում և կազմում է 0,5 տոկոս՝ 4 տոկոս միջին ցուցանիշի դեպքում:

ЗАО «Америабанк» намерен до конца года нарастить свой кредитный портфель до 90 млрд. драмов, заявил 26 октября на пресс-конференции в Ереване директор по линии развития банка Тигран Джрбашян. При этом он отметил, что рост кредитного портфеля банка будет обеспечен также за счет нового продукта, с которым «Америабанк» выступит на следующей неделе, поскольку он вызовет большой интерес и будет востребован. По словам директор по линии развития банка, основными клиентами банка являются крупный бизнес и МСБ, и «основной рост кредитного портфеля будет здесь».
Банкир заверил, что кредитный портфель банка достаточно сбалансирован за счет тех решений, которые «Америабанк» предлагает в рамках розничного банкинга. «За последние 2 года каждый квартал подряд увеличиваются вклады физических лиц, что свидетельствует о высоком доверии к банку», – подчеркнул он. В связи с этим Тигран Джрбашян сообщил, что по показателю объемов вкладов физ. лиц банк входит в пятерку крупнейших банков страны – 21 млрд. драмов. По мнению банкира, это хороший показатель с учетом того, что «Америабанк» ориентирован на корпоративного клиента.
Что же касается доли «неработающих кредитов» в общем кредитном портфеле банка, то по словам Тиграна Джрбашяна, этот показатель самый низкий во всей банковской системе страны и составляет 0,5% при среднем показателе в 4%.