26 Հոկտեմբեր 2010 - 09:33 AMT
«Կոմսթար-ՕՏՍ» ընկերության դուստր «Կառնետ-ԱՄ» ընկերությունը սկսել է WiMAX ցանցի փորձնական շահագործումը Ծաղկաձորում: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հայտնել ընկերության դուստր ձեռնարկությունում, 2010թ. հոկտեմբերից «Կառնետ-ԱՄ» ընկերությունը Ծաղկաձորում գործարկել է բջջային WiMAX զարգացման նախագիծը, որը մի տեխնոլոգիա է, որը թույլ է տալիս անլար ինտերնետի ծառայություն մատուցել: Նախագծում կիրառվում է OmniMAX-ի լուծումը, որը թույլ է տալիս լայնաշերտ անլար ինտերնետ ապահովել տարբեր տիպի օգտագործողների համար՝ ինչպես ֆիքսված, այնպես էլ բջջային: OmniMAX-ի լուծման մշակողն ու արտադրողը INTRACOM TELECOM-ն է, որը «Սիտրոնիկս» ԲԲԸ-ի դուստր ձեռնարկությունն է և ապահովում է նաև սարքավորումների մոտաժման, կապուղիների կազմակերպման ու տեխնիկական աջակցության աշխատանքները: Փորձնական նախագծի շրջանակներում տեղադրվել է OmniMAX բազմասեկտոր բազային կայանը, որը ապահովում է մատչելիություն և ծածկույթ ամբողջ քաղաքի տարածքում: Տվյալ նախագծի հաջողության դեպքում, ընկերությանը հասանելի կդառնան այլընտրանքային սարքավորումները՝ ցանցի հետագա ընդլայնման համար:
«Կառնետ-ԱՄ» ընկերությունն առաջինը Հայաստանում ձեռնամուխ եղավ ազգային ծավալի ցանցի հայեցակարգի իրականացմանը՝ հիմնվելով WiMAX տեխնոլոգիայի վրա, ընդ որում ցանցի հասանելիությունը ապահովվում է ինչպես Երևանում, այնպես էլ Հայաստանի 19 խոշոր քաղաքներում: Տեխնոլոգիայի հնարավորությունները ծառայությունների հասանելիություն են ապահովում բնակավայրերից մինչև 20 կմ հեռավորության վրա , ինչը ապահովում է ցանցի հասանելիությունը նաև գյուղական շրջաններում:

26 Октябрь 2010 - 09:33 AMT
Дочерняя компания «КОМСТАР-ОТС», «Корнет-АМ» начала пилотную эксплуатацию сети WiMAX в армянском курортном городе Цахкадзор. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе компании, с октября 2010 года «Корнет-АМ» запустил в городе Цахкадзор пилотный проект по развитию мобильного WiMAX, технологии, обеспечивающей оказание услуг беспроводного доступа в Интернет с «бесшовным» переходом пользователя сети от одной базовой станции к другой. В проекте используется решение OmniMAX, позволяющее предоставлять услуги широкополосного беспроводного доступа для различных типов конечных пользователей: как фиксированных, так и мобильных. Разработчиком и производителем решения OmniMAX является INTRACOM TELECOM, дочерняя компания ОАО «СИТРОНИКС», которая также обеспечит работы по монтажу оборудования, организацию каналов связи и технической поддержку. В рамках пилотного проекта установлена многосекторная базовая станция OmniMAX, которая обеспечивает доступность и покрытие по всей территории города. При условии успешного завершения пилотного проекта компания получает доступ к альтернативному оборудованию для дальнейшего расширения сети.
Компания «Корнет-АМ» первой в Армении приступила в 2008 году к реализации концепции сети национального масштаба, базируя свое решение на технологии беспроводного широкополосного доступа WiMAX, при этом зона доступности сети обеспечивает предоставление услуг как в городе Ереван, так и 19 крупных городах Армении. Возможности технологии обеспечивают доступность услуг в населенных пунктах в радиусе до 20 км от городов присутствия, что обеспечивает доступность сети в сельских регионах.