26 Հոկտեմբեր 2010 - 09:37 AMT
Հայաստանի տնտեսությունը գտնվում է իր աճի տեմպերի միտումների դանդաղեցման ամենացածր մակարդակում, գտնում է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: Ըստ նրա, դեռ տարեսկզբին բանկի փորձագետները աճի բարձր տեմպեր էին կանխատեսում, որից հետո դրանք պետք է նվազեին:
Բանկիրը նշել է երկու հիմնական պատճառ՝ այսօրվա դրությամբ երկրի տնտեսության մեջ ոչ այնքան անկում է նկատվում, որքան 2009 աշնանը գրանցված հիմնական ցուցանիշի համեմատական աճ: Երկրորդ պատճառը աննախադեպ անկումն էր գնյուղատնտեսության ոլորտում: Այնուամենայնիվ, այդ գործոնը չանդրադարձավ բանկի վարկային պորտֆելի վրա, քանի որ գյուղվարկերը փոքր մաս են կազմում Ամերիաբանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելում, հիմնականում դա հանքարդյունաբերության ոլորտն է:
Միևնույն ժամանակ Տիգրան Ջրբաշյանն ընդգծեց, որ 2010թ. արդյունքում տնտեսական աճը Հայաստանում պետբյուջեով նախատեսված 1,2 տոկոսից բարձր կլինի:

26 Октябрь 2010 - 09:37 AMT
Экономика Армении находится на самом низком уровне замедлений тенденций своего роста, считает директор по линии развития ЗАО «Америабанк» Тигран Джрбашян. По его словам, еще вначале года эксперты банка прогнозировали высокие темпов роста армянской экономики, после чего они должны были замедлиться.
При этом банкир отметил две основные причины: на сегодняшний день в экономике страны наблюдается не столько спад, сколько рост сравнительного базового показателя, зафиксированного осенью 2009 года. Второй причиной является беспрецедентный спад в сфере сельского хозяйства, который был зафиксирован в экономике страны. Тем не менее, этот фактор не отразился на кредитном портфеле банка, поскольку сельхозкредиты составляют небольшую долю в общем кредитном портфеле «Америабанка», в основном это сфера перерабатывающей промышленности.
В то же время Тигран Джрбашян подчеркнул, что по итогам 2010 года экономический рост в Армении будет выше запланированного в госбюджете показателя на уровне 1,2%.