«Նախագծային ու կորպորատիվ ֆինանսավորումից բացի մեզ հետաքրքրում է նաև մասնակցությունը տարբեր ձեռնարկությունների կապիտալին: Բանկի հնարավորությունները թույլ են տալիս դա անել ինչպես ուղղակիորեն, այնպես էլ ներդրումային հիմնադրամների միջոցով»,-ասել է Առևտրի ու զարգացման սևծովյան բանկի (BSTDB) նախագահ Անդրեյ Կոնդակովը հոկտեմբերի 26-ին Երևանում: Նա ասաց, որ բանակցություններ են ընթանում մի հիմնադրամի հետ, որն իրեն դրսևորել է Բալկաններում և քննարկում է Կովկասում գործունեություն ծավալելու հարցը: Կոնդակովն ասել է նաև, որ քանի դեռ համաձայնագրեր կնքված չեն, ընկերությունների ու հիմնադրամների անվանումները չեն հրապարակվի:
Բանկի նախագահն ասել է, որ բանկը մտադիր է վարկեր հատկացնել երեք հայկական բանկերի: Հայաստանում BSTDB-ն համագործակցում է «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկկ» ՓԲԸ-ի, «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ-ի ու «Հայէկոնոմբանկ» ՓԲԸ-ի հետ: Կոնդակովը չի բացառել, որ առաջիկայում կսկսի համագործակցել «Արդշինինվեստբանկ» ՓԲԸ-ի հետ: Հետաքրքիր նախագծեր կան նաև սննդարդյունաբերության ու անշարժ գույքի ոլորտում:
Իր հերթին ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանն ասել է, որ BSTDB-ն հիմնականում խթանում է բաժանորդ երկրների զարգացումը, և պաշտպանում է փոքր բաժնետերերի շահերը՝ մեծ ֆինանսական միջոցներ տրամադրելով նրանց: Նա հստակեցրել է, որ Հայաստանի կառավարությունը տնտեսության դիվերսիֆիկացման քաղաքականություն է վարում, որտեղ հիմնականում ֆինանսավորվում են արտահանմանը միտված ոլորտները և բանկի հետ աշխատանքում դա ևս իր արտացոլումը կգտնի:

26 Октябрь 2010 - 10:57 AMT
«Помимо проектного и корпоративного финансирования нам интересна еще возможность вхождения в капитал различных предприятий. Продукты банка позволяют как напрямую входить в капитал, так и через участие в инвестиционных фондах», – сказал председатель Черноморского банка торговли и развития (BSTDB) Андрей Кондаков 26 октября в Ереване, отвечая на вопрос о планах вхождения в капитал перспективных армянских предприятий. Он сообщил, что на данный момент ведутся переговоры с фондом, который проявил себя на Балканах и рассматривает возможность начала работы в кавказском регионе. Андрей Кондаков также подчеркнул, что пока не подписаны соглашения, названия компаний и фондов будут конфиденциальной информацией.
Глава BSTDB сказал, что банк намерен выделить кредиты трем армянским банкам. В Армении BSTDB сотрудничает с ЗАО «АКБА-Креди Агриколь Банк», ЗАО «Инекобанк» и ОАО «Армэкономбанк». На пресс-конференции в Ереване Андрей Кондаков не исключил, что в ближайшее время начнется сотрудничество с ЗАО «Ардшининвестбанк». Интересные проекты также рассматриваются в области пищевой промышленности и в сфере недвижимости.
В свою очередь заместитель министра финансов Вартан Арамян сообщил, что Черноморский банк торговли и развития в основном стимулирует экономическое развитие стран-акционеров, и он больше всего защищает интересы малых акционеров, предоставляя им больше финансовых средств. Заместитель министра уточнил, что правительство Армении ведет стратегию по диверсификации экономики, где в основном финансируются экспортоориентированные сферы, и при работе с банком также будут отражены эти приоритеты.