Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 26-ին ընդունել է ԱՊՀ մաքսային ծառայությունների ղեկավարներին: Նրանք Հայաստանում են գտնվում ԱՊՀ անդամ երկրների մաքսային ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի 52-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է Հայաստանում խորհրդի նիստի անցկացումը` ընդգծելով, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս ԱՊՀ կանոնադրական և ոլորտային մարմինների աշխատանքին: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է մաքսային ծառայությունների կողմից իրականացվող աշխատանքը` ուղղված ԱՊՀ մասնակից պետությունների տնտեսությունների ինտեգրման խորացմանը, մաքսային օրենսդրությունների մերձեցմանն ու ներդաշնակեցմանը, ընթացակարգերի կատարելագործմանը, որի շնորհիվ նաև հնարավորություն է ստեղծվում առաջացող խնդիրներին համատեղ լուծումներ գտնելու:
Հանրապետության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ մաքսային ծառայությունների ղեկավարների երևանյան նիստի օրակարգի շրջանակներում քննարկվելիք հարցերն ու դրանց վերաբերյալ կայացվելիք որոշումները թույլ կտան նոր որակի բարձրացնել մաքսային ծառայությունների միջև համագործակցությունը: Այդ ամենը, նախագահի խոսքով, կնպաստի մասնակից պետությունների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացմանը, տնտեսվարող սուբյեկտների գործունեության ակտիվացմանն ու, ի վերջո, տնտեսության զարգացման հետ միասին` քաղաքացիների բարեկեցությանը, ինչը բխում է ցանկացած պետության շահերից:
Հանդիպման մասնակիցները շնորհակալություն են հայտնել նախագահին` Երևանում նիստն անցկացնելու հրավերի համար, նշելով, որ ԱՊՀ մաքսային ծառայությունների ղեկավարների հաճախակի դարձած հանդիպումներն անցնում են բավականին գործնական մթնոլորտում և փոխադարձաբար օգտակար են: Նրանք Սերժ Սարգսյանին ներկայացրել են ընդհանուր խնդիրներն ու դրանց լուծմանն ուղղված ծրագրերը, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը:

26 Октябрь 2010 - 16:30 AMT
26-го октября президент Армении Серж Саргсян принял руководителей таможенных служб стран-членов СНГ, которые находятся в Армении для участия в 52 заседании Совета руководителей таможенных служб стран-членов СНГ.
Президент РА приветствовал идею проведения в Ереване заседания Совета, отметив, что Армения придает большое значение работе структур СНГ. Серж Саргсян высоко оценил реализованную таможенными службами работу, которая направлена на углубление интеграции экономик стран-членов Содружества. Глава Армении также выразил надежду, что обсуждаемые вопросы и принятые в их отношении в ходе заседания в Ереване решения предоставит возможность поднять на новый уровень сотрудничество между таможенными службами. В конечном итоге все это, по словам президента, будет содействовать увеличению объема товарооборота между странами-членами СНГ, активизации деятельности хозяйствующих субъектов и благосостоянию граждан.
В ходе встречи участники заседания отметили, что участившиеся встречи руководителей таможенных служб проходят в деловой обстановке и полезны друг для друга. Они представили президенту Армении общие проблемы и программы, направленные на их разрешение, сообщает пресс-служба президента РА.