27 Հոկտեմբեր 2010 - 10:58 AMT
ԱՊՀ երկրները կարգավորում են մաքսային խախտումները կանխելու համար գործողությունների անցկացման մեխանիզմը
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մասնակցել է ԱՊՀ անդամ-երկրների մաքսային ծառայությունների ղեկավարների 52-րդ նիստին: «Երևանում նիստը երրորդ անգամ կազմակերպելու փաստն ընդգծում է Հայաստանի շահագրգիռ լինելը տարածաշրջանային համագործակցության ակտիվացման մեջ: ԱՊՀ մաքսային ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի գործունեությունն ուղղված է այնպիսի փաստաթղթերի մշակմանը, որոնք նպաստելու են մեր երկրների առևտրատնտեսական պոտենցիալի առավելագույն օգտագործմանը»,- ասել է վարչապետը:
Նա նաև նշել է, որ կարգավորվում է մաքսային խախտումները կանխարգելելու համար գործողությունների անցկացման մեխանիզմը: «Ես համոզված եմ, որ հանցավոր խմբավորումները հիմնականում ստվերային տնտեսություն են ստեղծում: Հաշվի առնելով այդ հանգամանքը, մաքսային ծառայությունների և կոռուպցիայի դեմ պայքարը, մաքսային արժեքը որոշելու և ռիսկերը կառավարելու հետ կապված հարցերը պետք է առաջնային լինեն ԱՊՀ մաքսային ծառայությունների գործունեության մեջ»,- ասել է Սարգսյանը:
ԱՊՀ մաքսային ծառայությունների ղեկավարների խորհուրդը ստեղծվել է 1993-ի դեկտեմբերի 23-ին տնտեսական միություն ստեղծելու մասին համաձայնագրի դրույթներն իրագործելու նպատակով:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял участие в 52-м заседании глав таможенных служб стран-участников СНГ. «Факт организации заседания уже в третий раз в Ереване подчеркивает заинтересованность Армении в активизации регионального сотрудничества. Деятельность Совета глав таможенных служб СНГ направлена на разработку таких документов, которые будут способствовать максимальному использованию торгово-экономического потенциала наших стран», – сказал премьер.
Он также отметил, что налаживается механизм проведения согласованных оперативных мероприятий по пресечению таможенных нарушений. «Я убежден, что преступные группировки в основном создают теневую экономику. Учитывая это обстоятельство, борьба с таможенными нарушениями и коррупцией, контрафактной продукцией, вопросы, связанные с определением таможенной стоимости и управления рисками, а также обмен информацией, должны оставаться приоритетными в деятельности таможенных служб СНГ», – сказал Тигран Саркисян.
Совет руководителей таможенных служб СНГ создан 23 декабря 1993 года с целью реализации положений соглашения о создании экономического союза.