27 Հոկտեմբեր 2010 - 12:19 AMT
DigiTec Expo-ի շրջանակներում ՏՏ ոլորտի միջազգային ընկերությունները կհայտարարեն հայկական շուկա մուտք գործելու մասին
DigiTec Expo ցուցահանդեսի շրջանակներում համաշխարհային ճանաչում ունեցող միջազգային ընկերությունները կհայտարարեն հայկական շուկա մուտք գործելու մասին: Այդ մասին հոկտեմբերի 27-ին լրագրողներին է ասել «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը:
Ըստ նրա, արդեն վեցերորդ անգամ անցնող ցուցահանդեսը զարգանում է ոչ միայն քանակական, այլ նաև որակական առումներով: Առանձնակի նշանակություն է տրվում նորաստեղծ կազմակերպությունների, ինչպես նաև կրթական հաստատությունների (այդ թվում նաև դպրոցների) մասնակցությանը, որոնք կներկայացնեն սեփական ինովացիոն մշակումները: «Հայտնի բրենդերը իրենց ելքը շուկա կապում են DigiTec Expo-ի հետ: Ցուցահանդեսի հանդեպ հետաքրքրություն են ցուցաբերում ոչ միայն ՏՏ ընկերությունները, այլ նաև բարձր տեխնոլոգիաների ոլոտրի ձեռնարկությունները»,-ասել է Բագրատ Ենգիբարյանը:
Ինչպես լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, DigiTec Expo 2010-ին կմասնակցեն տեխնոլոգիաների ոլորտի շուրջ 65 ընկերություններ, կազմակերպիչները ակնկալում են շուրջ 15 հազար այցելուներ: Մինչդեռ, նախորդ տարիներին մասնակիցների քանակը չի գերազանցել 45-ը: «Որոշ չափով մենք հասանք մեր նպատակին՝ DigiTec Expo-ն դարձավ տարածաշրջանի խոշորագույն ցուցահանդեսը, առնվազն՝ Անդրկովկասում»,-ասել է նա:
DigiTec Expo 2010-ը տեղի կունենա հոկտեմբերի 29-31-ը Երևանում: Միջոցառման շրջանակներում կանցկացվեն DigiTec Expo 2010 համաժողովը, Ճարտարագետների համահայկական համաժողովը, DigiТec Start Up forum-ը, DigiLife սեմինարների շարքը, Հայաստանի բաց առաջնությունը համակարգչային խաղերի նախագծողների շրջանում, գիտության «Երևան» փառատոնը և ArmRobotics բաց առաջնությունը:

На выставке DigiTec Expo будет сделан ряд важных заявлений о вхождении всемирно известных компаний сферы ИТ на армянский рынок. Об этом 27 октября сообщил журналистам директор фонда "Инкубатор предприятий" Баграт Енгибарян.
По его словам, выставка, которая проводится уже в шестой раз, развивается не только в количественном, но и в качественном отношении. Особое значение он придал участию новосозданных организаций, а также образовательных учреждений (в том числе и школ), которые представят свои инновационные разработки. “Известные бренды связывают свой вход на рынок с DigiTec Expo. К выставке проявляют интерес не только ИТ-компании, но и предприятия сферы высоких технологий”, – сказал Баграт Енгибарян.
Как сообщил журналистам исполнительный директор Союза компаний по информационным технологиям Армении (UITE) Карен Варданян, в DigiTec Expo 2010 примут участие 65 компаний сферы технологий, организаторы ожидают 15 тысяч посетителей. Между тем, в прежние годы число участников выставки не превышало 45.
“В некоторой степени мы достигли своей цели – DigiTec Expo стала крупнейшей технологической выставкой в регионе, по крайней мере, среди стран Закавказья”, – сказал он. Шестая ежегодная выставка ИТ и телекоммуникаций DigiTec Expo 2010 пройдет 29-31 октября в Ереване. В рамках выставки пройдут такие мероприятия, как форум DigiTec Expo 2010, Всеармянский инженерный форум, DigiТec Start Up forum, ряд семинаров DigiLife, открытое первенство Армении среди проектировщиков компьютерных игр, фестиваль науки «Ереван» и открытое первенство ArmRobotics.