Երևանում ԱՊՀ երկրների մաքսային ծառայությունների ղեկավարների 52-րդ նիստի արդյունքներով ստորագրվել են մի շարք համաձայնագրեր նրա մասնակիցների միջև: Այդ թվում` տեղեկատվության ռեկվիզիտների և ձևերի համաձայնեցման մասին արձանագրություն, որը փոխանցվում է Ուկրաինայի պետական մաքսային ծառայության և Հայաստանի պետեկամուտների կոմիտեի միջև, ինչպես նաև ստորագրվել է հուշագիր Ռուսաստանի դաշնային մաքսային ծառայության և Հայաստանի պետեկամուտների կոմիտեի միջև համագործակցությունն ակտիվացնելու մասին:
«Մեզ համար շատ կարևոր է, որպեսզի Հայաստանից ապրանքները Ռուսաստան հասնեն հնարավորինս քիչ բարդություններով և առավել հարմար լոգիստիկայով: Հուշագրում արտացոլված է հայկական ապրանքների համար «կանաչ միջանցքի» ստեղծումը, որոնք առաքվում են Ռուսաստան»,- ասել է Ռուսաստանի դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավար Անդրեյ Բելյանինովը:
Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը պարզաբանել է, որ հարցը վերաբերվում է պարզեցված համակարգով հայկական ենթաակցիզային արտադրանքը «Վերին Լարս» ՀԱԿ-ով անցկացնելուն:
Հանդիպման արդյունքների հիման վրա Գագիկ Խաչատրյանն առանձնացրել է երեք կարևորագույն հարցեր, որոնք քննարկվել են նիստի ընթացում. «Առաջին, նախատեսվում է ստեղծել միասնական տեղեկատվական կենտրոն, երկրորդ կարևոր հարցը նախնական տեղեկատվություն ստանալն է նախօրոք մաքսային ձևակերպումներ իրականացնելու համար: Երրորդ հարցը, որը բարձրացրել է Հայաստանը, կապված է մաքսային ստուգումից հետո ԱՊՀ երկրներից տեղեկատվություն ստանալու հետ »:

27 Октябрь 2010 - 13:11 AMT
По итогам 52-го заседания глав таможенных служб стран СНГ в Ереване был подписан ряд соглашений между ее участниками. В том числе протокол о согласовании форм и реквизитов информации, которая передается между государственной таможенной службой Украины и комитетом по государственным доходам Армении и меморандум об активизации сотрудничества между федеральной таможенной службой России и комитетом по государственным доходам Армении.
«Для нас крайне важно, чтобы товары из Армении попадали в Россию с наименьшей сложностью и с наиболее удобной логистикой. В меморандуме отражено создание «зеленого коридора» для армянских товаров, поступающих в Россию», – сказал глава Федеральной таможенной службы России Андрей Бельянинов.
Председатель Комитета по госдоходам Армении Гагик Хачатрян уточнил, что вопрос касается проведения армянской подакцизной продукции через КПП «Верхний Ларс» по упрощенной системе.
Кроме того, по итогам встречи Гагик Хачатрян выделил три важнейших вопроса, которые обсуждались в ходе 52-го заседания: «Во-первых, планируется создать единый информационный центр. Вторым важным вопросом является получение предварительной информации, чтобы заранее осуществлять таможенные оформления. Еще один вопрос, который подняла Армения, связан с получением информации от стран СНГ после таможенного досмотра”.