27 Հոկտեմբեր 2010 - 14:57 AMT
Ժամանակին իրանական կողմն ինքն էր առաջարկել Հայաստանին «Ազատ առևտրի մասին» համաձայնագիր կնքել: «Սակայն, հայկական պատվիրակության Իրան կատարած այցի ընթացքում «Ազատ առևտրի մասին» համաձայնագիր չկնքվեց, քանի որ իրնական կողմը չկարողացավ հաղթահարել որոշ օրենսդրական սահմանափակումներ՝ զրոյական մաքսատուրքեր սահմանելու համար հայկական ապրանքների համար»,-ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, ԱԺ-ում կառավարական ժամի շրջանակներում պատասխանելով ՀՅԴ խմբակցության անդամի հարցին:
Ըստ Երիցյանի, կողմերը համաձայնվեցին նոր մոտեցումներ ձևավորել այդ հարցի շուրջ և միջազգային կոնվենցիաների միջոցով, ԱՀԿ-ի հետ եռամսյա ժամկետում հասնել նրան, որ զրոյական մաքսատուրքեր սահմանվեն: Ներսես Երիցյանը հույս հայտնեց, որ հաջորդ տարի Իրանի հետ համաձայնագիր կստորագրվի ազատ առևտրի մասին
Երիցյանը հայտնեց նաև, որ կողմերը պայմանավորվել են Իրանի մաքսային ծառայության պետի այցելության մասին Հայաստան՝ հայկական ապրանքների տարանցման հետ կապված հարցերի քննարկման համար:

В свое время иранская сторона сама предложила заключить с Арменией соглашение “О свободной торговле”. Но в ходе последнего визита армянской делегации в Иран подобного соглашения подписано не было, так как иранская сторона не может преодолеть свои законодательные ограничения, чтобы установить нулевые таможенные выплаты на транзит армянских товаров. Об этом в ходе правительственного часа в НС РА, отвечая на вопрос депутата от фракции АРФ Дашнакцутюн, заявил министр экономики Нерсес Ерицян.
Пословам Ерицяна, в ходе переговоров стороны согласились сформировать новые подходы к этому вопросу и посредством международных конвенций в течение трех месяцев в результате работы с ВТО достичь того, чтобы эти нулевые таможенные выплаты были установлены. "Мы надеемся, что в следующем году будет достигнуто соглашение с иранской стороной по поводу какого-либо формата заключения соглашения “О свободной торговле”", – подчеркнул он.
Ерицянтакже сообщил, чтоармянскаяииранская стороны на высоком уровне договорились о визите начальника таможенной службы Ирана в Армению для обсуждения вопросов, связанных с транзитом армянских товаров.