28 Հոկտեմբեր 2010 - 10:02 AMT
Սերգեյ Լավրով. «EXPO-RUSSIA Armenia 2010»-ը կօգնի բացահայտել ՌԴ և ՀՀ միջև առևտրատնտեսական համագործակցության ներուժը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է «EXPO-RUSSIA Armenia 2010» երրորդ ամենամյա ռուսական արդյունաբերական ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման արարողությանը, որին բացի հայկական ընկերություններից մասնակցում են 180 գործարարներ Ռուսաստանի 18 մարզերի 70 ընկերություններից:
«EXPO-RUSSIA Armenia 2010» ցուցահանդեսը նպաստում է երկու երկրների գործարար շրջանակների միջև ուղիղ կապեր հաստատելուն և ծանոթացնում է հայ հասարակությանը Ռուսաստանում կիրառվող առաջատար արդյունաբերական տեխնոլոգիաների հետ»,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի ուղերձում, որը Երևանում ընթերցել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն: Նրա խոսքերով, նման միջոցառումներն օրգանապես կապված են Ռուսաստանի և Հայաստանի գործընկերության և համագործակցության ընդհանուր քաղաքականության հետ, որոնք բնութագրվում են տարբեր ոլորտներում փոխազդեցության բարձր դինամիկայով:
Ցուցահանդեսը բաժանված է 12 թեմատիկ բաժինների. էներգետիկա, մետաղագործություն, մեքենաշինություն, տրանսպորտ և լոգիստիկա, երկրաբանություն և լեռնային արդյունաբերություն, շինարարություն, քիմիական արդյունաբերություն, ՏՏ և այլն:
Այս տարվա ցուցադրությունը ներկայացվելու է «2010` ԱՊՀ-ում գիտության և նորարարությունների տարի» նշանաբանով:
Ցուցահանդեսն ընթանում է Ռուսաստանի և Հայաստանի ԱԳՆ-երի աջակցությամբ: Կազմակերպիչներն են «Զարուբեժ-Էքսպո» ԲԲԸ-ն և «Մուլտի գրուպ» կոնցեռնը:

Президент Армении Серж Саргсян принял участие в официальной церемонии открытия третьей ежегодной российской промышленной выставке «EXPO-RUSSIA Armenia 2010», в которой помимо армянских компаний принимают участие 180 бизнесменов из 70 компаний из 18 регионов России.
«Выставка «EXPO-RUSSIA Armenia 2010» способствует налаживанию прямых контактов деловых кругов двух стран и знакомит армянскую общественность с используемыми в России передовыми промышленными технологиями», – говорится в послании главы МИД РФ Сергея Лаврова, которое в Ереване 28 октября зачитал посол РФ в РА Вячеслав Коваленко. По его словам, такие мероприятия органически вписываются в общий характер отношений сотрудничества и партнерства России и Армении, которые характеризуются высокой динамикой взаимодействия в самых различных областях.
Сергей Лавров в своем послании также выразил уверенность, что итоги выставки помогут дальнейшему раскрытию весомого потенциала торгово-экономического сотрудничества между Россией и Арменией.
Выставка проходит по 12 тематическим разделам: энергетика, металлургия, машиностроение, транспорт и логистика, геология и горная промышленность, строительство, химическая промышленность, информационные технологии и др. Экспозиция текущего года, представляющая новейшие технологические разработки российских и армянских предприятий, будет представлена под девизом «2010 – Год науки и инноваций в СНГ».
Выставка проходит при поддержке министерств иностранных дел России и Армении. Организаторами выставки являются ОАО «Зарубеж-Экспо» и концерн «Мульти Груп».