28 Հոկտեմբեր 2010 - 11:56 AMT
Նոր ատոմային էներգաբլոկների շինարարությամբ Հայաստանում ռուսական ներդրումների ընդհանուր ծավալը կհասնի 5 մլրդ դոլարի
Հայաստանում գործում է շուրջ 1400 ռուս-հայկական ընկերություն համատեղ կապիտալով, լրագրողներին «EXPO-RUSSIA Armenia 2010» երրորդ ամենամյա ռուսական արդյունաբերական ցուցահանդեսի բացման ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում Ռուսաստանի առևտրային ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Զայցևը:
Նրա խոսքերով, նոր ատոմային էներգաբլոկների շինարարությամբ Հայաստանում ռուսական ներդրումների ընդհանուր ծավալը կհասնի 5 մլրդ դոլարի:
Իր հերթին«Ատոմէներգանախագիծ» ԲԲԸ-ի ներկայացուցիչ Սերգեյ Ելֆիմովն ասել է, որ «Ատոմէներգանախագիծ» ԲԲԸ-ն պատրաստ է առաջարկել իր ծառայությունները հայկական նոր ԱԷԿ-ի շինարարության համար:

28 Октябрь 2010 - 11:56 AMT
Со строительством новых атомных энергоблоков общий объем российских инвестиций в Армении достигнет порядка $5 млрд
В Армении порядка 1400 российско-армянских компаний с совместным капиталом, сообщил журналистам на открытии третьей ежегодной российской промышленной выставки «EXPO-RUSSIA Armenia 2010» торговый представитель России в Армении Александр Зайцев.
При этом, по его словам, общий объем российских инвестиций в Армении с 1991 года по июль 2010 года составляет $2,8 млрд, а со строительством новых атомных энергоблоков общий объем российских инвестиций в Армении достигнет порядка $5 млрд.
В свою очередь представитель ОАО «Атомэнергопроект», заместитель директора по проектированию АЭС «Белене» Сергей Елфимов, который представлял на выставке в Ереване проект атомного энергоблока с высокой сейсмической безопасностью и защитой от падения самолетов, сказал, что компания готова предложить свои услуги по строительству нового энергоблока Армянской АЭС.