28 Հոկտեմբեր 2010 - 14:29 AMT
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանի մոտ կայացած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվեցին նոյեմբերի 3-4-ը Երևանում անցկացվելիք առաջին հայ-արաբական գործարար համաժողովի կազմակերպչական հարցերը:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության մամլո ծառայությունը, խորհրդակցությանը մասնակցում էին ԱՄԷ-ում Հայաստանի դեսպանը, ՀՀ արտաքին գործերի և էկոնոմիկայի փոխնախարարները, Զարգացման հայկական գործակալության, Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատի ու Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ղեկավարները:
Հայաստան- ԱՄԷ գործարար համաժողովին արաբական կողմից նախատեսվում է տարբեր ոլորտներ ներկայացնող շուրջ չորս տասնյակ գործարարների մասնակցություն` ԱՄԷ արտաքին առևտրի նախարար շեյխա Լուբնա Քասիմիի գլխավորությամբ:
Համաժողովի նպատակը երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների խորացումը, համագործակցության նոր ուղղությունների բացահայտումը և գործարարների միջև ուղիղ շփումների հաստատումն է: Համաժողովի ընթացքում արաբական կողմին կներկայացվեն Հայաստանում իրականացվող և իրականացվելիք տնտեսական խոշոր նախագծերը, կքննարկվեն գործակցության հեռանկարները: Հյուրերը նաև կայցելեն մարզեր` ծանոթանալու մշակութային, զբոսաշրջային, արդյունաբերական ներուժին:

28 Октябрь 2010 - 14:29 AMT
В ходе совещания у вице-премьера, министра территориального управления Армении Армена Геворкяна были обсуждены вопросы организации первого армяно-арабского бизнес–форума, который пройдет 3-4 ноября в Ереване.
Как сообщает пресс-служба Министерства территориального управления, в совещании у вице-премьера принимали участие посол Армении в ОАЭ, заместители министров иностранных дел и экономики, руководители Армянского агентства развития, Торгово-промышленной палаты Армении и Союза промышленников и предпринимателей республики.
В форуме Армения – ОАЭ ожидается участие порядка 40 предпринимателей из Арабских Эмиратов, представляющих различные сферы, во главе с министром внешней торговли ОАЭ шейхом Лубной Касими.
Целью форума является углубление двусторонних экономических отношений, выявление новых направлений сотрудничества и налаживание прямых контактов между предпринимателями. В ходе конференции арабской стороне будут представлены крупные экономические проекты, реализуемые и планируемые в Армении, а также обсуждены перспективы партнерства. Гости посетят области республики для ознакомления с культурным, туристическим и производственным потенциалом.