«Ադրբեջանի հայերը շատ բան ունեն ասելու, սակայն դա պետք է իմաստուն կերպով արվի, ոչ թե լոկ ինչ-որ բան ասելու համար»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանահայերի ասամբլեայի ղեկավար Գրիգորի Այվազյանի առաջարկն այն մասին, որ ԼՂՀ մերձակա ազատագրված տարածքներում պետք է նոր պետություն ստեղծվի:
Ըստ նրա, հաշվի առնելով այն բոլոր կորուստները, որ կրել են Ադրբեջանի հայերը ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ, նրանք որոշակի դերակատարություն ունեն ղարաբաղյան կարգավորման հարցում:
Մեկնաբանելով այն, թե ինչպես կարող են առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններն Ադրբեջանում ազդել ղարաբաղյան հակամարտության վրա, Մանոյանն ասել է, որ վստահ չէ, թե լինելու են իսկական ընտրություններ, և որ դրանք կազդեն ղարաբաղյան հակամարտության վրա:

29 October 2010 - 10:33 AMT
ARF Bureau’s Hay Dat and Political Affairs Office Director Kiro Manoyan commented on the statement by Grigory Ayvazyan, Azerbaijan’s Armenians Assembly, who suggested forming a new state on NKR-adjacent liberated territories.
“Azerbaijan’s Armenians, playing a significant role in Karabakh conflict settlement, must have their say, however, trying to put forward wise suggestions,” he told a news conference in Yerevan.
Dwelling on the effect of Azerbaijan’s parliamentary relations on Karabakh process, Manoyan voiced his doubt about any possibility for fake elections to influence the conflict.