(?)Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի բանկային համակարգը, նրա պոտենցիալը, ծավալները:
(!)Ինչ վերաբերվում է Հայաստանի բանկային համակարգին, ապա այն գնահատվում է ակտիվների չափով, կապիտալի ծավալով, թե ինչ քանակի բանկերի է դա բաժին ընկնում, ուստի բանկերի քանակը սկզբունքային նշանակություն չունի: Թեպետ, որքան խոշոր են բանկերը, այնքան մեծ հնարավորություններ ունենք նրանք: Դա վերաբերվում է նաև Հայաստանի բանկային համակարգին, ելնելով նրա տնտեսության չափերից, որոնք օբյեկտիվորեն շատ մեծ չեն, ապա նա բավական ուժեղ է և կայուն: Դրանում հայ բանկիրների և Կենտրոնական բանկի` ի դեմս կարգավորողի արժանիքն է:
(?)Հետաքրքվա՞ծ են արդյոք արտասահմանյան բանկերը Հայաստանի շուկայով:
(!)Ես դրական եմ գնահատում արտասահմանյան բանկերի մուտքը Հայաստան, այդ թվում` ռուսական, քանի որ դա հանգեցնում է առաջարկի ավելացմանը և մրցակցության բարձրացմանը, ինչը միշտ չէ, որ ձեռնտու է բանկերին, որոնք պատկանում են հայկական կապիտալին, բայց դա նպաստում է երկրի տնտեսության զարգացմանը: Իսկ հետո հեռանկարը մեծ մասամբ կախված է տնտեսությունից, բանկային համակարգը չի կարող զարգանալ նրանից առանձին: Խթան հաղորդելու տեսանկյունից արտասահմանյան բանկերը կարող են դա անել, քանի որ մեծ հնարավորությունների են տիրապետում:
(?)Ինչպե՞ս եք գնահատում Համահայկական բանկի ստեղծումը:
(!)Նրա անվանման մեջ թաքնված է նրա էությունը: Նա չի կարող հենվել բացառապես տեղի ֆինանսական ինստիտուտների և տեղի հաճախորդների, ինչպես նաև տեղի անձնակազմի վրա, Համահայկական բանկը կարող է ոտքի կանգնել և իր տեղը գրավել հիմնվելով, առաջին հերթին, սփյուռքի կողմից ներակայացված միջազգային ֆինանսական կապիտալի վրա: Թե որքանով դա կհաջողվի, հիմա դժվար է ասել: Նախադրյալներ կան, բայց միայն ցանկությունը բավարար չէ:
(?)Պատմեցեք Հայաստանում «Պրոմսվյազբանկի» պլանների մասին:
(!)«Պրոմսվյազբանկը» մշտապես գնահատում է տարածաշրջանային շուկաներում ներկայությունն ընդլայնելու հնարավորությունները: Անկեղծ ասած, հայկական տնտեսության ոչ մեծ չափսերի պատճառով Հայաստանը մեզ համար առաջնային չէ, ուստի մոտ ապագայում Հայաստանում «Պրոմսվյազբանկ» չի լինի, ինչը տեղի բանկիրներին, ամենայն հավանականությամբ, պետք է դուր գա: Մենք կիսում ենք մեզ համար հետաքրքիր աշխարհագրությունը երկու տեսակի. առաջին, որտեղ մենք ցանկանում ենք ներկայանալ որպես բանկ և աշխատել հաճախորդի հետ, և երկրորդ` դրանք այն տարածքներն են, որտեղ մենք տարբեր պատճառներով չենք ցանկանում ներկայանալ որպես բանկ և աշխատում ենք ֆինանսական ինստիտուտների հետ: Հայաստանը վերաբերվում է երկրորդ տեսակին: Ավելին, եթե դուք հարցնեք հայ բանկիրներին, ապա գրեթե բոլորը մեր գործընկերներն են, այլ ոչ թե մրցակիցները, ինչը շատ կարևոր է. դրանք թղթակցային հարաբերություններն են, հաշվարկները, առևտրային ֆինանսավորումը և այլն: Եթե ընդլայնվի Հայաստանի արտաքին առևտուրը, մասնավորապես Ռուսաստանի հետ, ապա այդ ժամանակ կընդլայնվեն այդ գործողությունները, քանի որ սահմաններից դուրս գործողությունները կապված են հենց արտաքին առևտրի հետ:
(?)Ինչպե՞ս եք գնահատում ճգնաժամը հաղթահարելուն ուղղված իշխանությունների ջանքերը և դանդաղ տնտեսական աճին վերադառնալը:
(!)Հայաստանի ԿԲ քայլերն այդ ուղղությամբ դրական եմ գնահատում, իսկ կառավարության հասցեին մեկնաբանությունների հարցում ես զերծ կմնամ:
(?)Ինչպե՞ս կպահեն իրենց բանկային տոկոսադրույքները:
(!)Ողջ աշխարհը սպասում է, որ տոկոսադրույքները ոչ շուտով, բայց կբարձրանան: Երբ բանավեճեր են ընթանում ԱՄՆ դաշնային ռեզերվային համակարգի շուրջ, ապա տնտեսագետները վիճում են` կբարձրացնեն, թե ոչ: Չեն բարձրացնում, և դեռ երկար չեն բարձրացնի: Ինչ վերաբերվում է վերաֆինասնավորման դրույքներին, ապա մոտ ժամանակները, իմ կարծիքով, դրանք կմնան անփոփոխ: Կայուն տոկոսադրույքների քաղաքականությունը լավ նշան է, բայց ամենագլխավորն այն է, որ Հայաստանի բանկային համակարգը ճգնաժամ է ապրել, բայց ճգնաժամի ֆոնի վրա կասկածներ չեն առաջացել նրա կայունության մեջ. դա հսկայական ձեռքբերում է, դրանում բանկիրների և կարգավորիչի վաստակն է:

29 Октябрь 2010 - 12:31 AMT
(!)Что касается банковской системы в целом, то она оценивается по размеру активов, размеру капитала, на какое количество банков это приходится, поэтому количество банков не имеет принципиального значение. Хотя, чем крупнее банки, тем большими возможностями они обладают. Это также касается банковской системы Армении, исходя из размеров ее экономики, которые объективно не очень большие, то она достаточно сильная и стабильная. В этом заслуга и армянских банкиров и Центрального банка в лице регулятора.
(?)Заинтересованы ли иностранные банки в рынке Армении?
(!)Признавая положительное состояние вещей, я положительно оцениваю приход иностранных банков сюда, в том числе и российских, поскольку это приводит к увеличению предложения и серьезно повышается конкуренция, что не всегда на руку банкам, принадлежащим армянскому капиталу, но что идет в пользу развития экономики страны в целом. А дальше перспектива во многом зависит от экономики, банковская система не может развиваться отдельно от нее. С точки зрения сообщения импульса, иностранные банки могут, обладающие большими возможностями.
(?)Как вы расцениваете создание Всеармянского банка?
(!)В его названии заложена его суть. Он не может опираться исключительно на местные финансовые институты и местную клиентуру, а также местный персонал, Всеармянский банк сможет встать на ноги и занять свое место только с серьезной опорой на международный финансовый капитал представленный, в первую очередь, Диаспорой. Насколько это получится, сейчас очень трудно сказать. Предпосылки есть, но одного желание не достаточно.
(?)Расскажите о планах «Промсвязьбанка» в Армении?
(!)«Промсвязьбанка» постоянно оценивает свои возможности расширения присутствия на региональных рынках. Скажу честно, в силу небольшого размера армянской экономики, Армения у нас не в приоритетах, поэтому в самом ближайшем времени «Промсвязьбанка» в Армении не будет, что местным банкирам, скорее всего, должно понравиться. Мы разделяем интересные для нас географии на два типа: первый – где мы хотим быть представленными как банк и работать с конечным клиентом, и второй – это географии, где мы по разным причинам не хотим быть представлены как банк и работаем с финансовыми институтами. Армения относится ко второму типу. Более того, если вы спросите армянских банкиров, то практически все они являются нашими партнерами, а не конкурентами, что очень важно: это корреспондентские отношения, расчеты, торговое финансирование и другие. Если будет расширяться внешняя торговля Армении, а с Россией в частности, то тогда, объективно, будут расширяться эти операции. Потому что эти трансграничные операции привязаны именно к внешней торговле.
(?)Как вы оцениваете усилия властей по преодолению кризиса и возврату к медленному экономическому росту?
(!)Шаги Центрального банка Армении в этом направлении я оцениваю положительно, а в отношении комментарий в адрес правительства я воздержусь.
(?)Как поведут себя банковские процентные ставки?
(!)Весь мир живет не скорого, но повышения процентных ставок. Когда идут дискуссии относительно федеральной резервной системы США, то экономисты спорят: повысят или не повысят? В принципе, не повышают, и еще долго не будут повышать. Что же касается ставки рефинансирования, то в ближайшее время, на мой взгляд, она останется неизменной. Политика стабильных ставок – это хороший признак, но самое главное, что банковская система Армении пережила кризис, а точнее на фоне кризиса не возникало сомнение в ее стабильности – это огромный плюс, в этом заслуга банкиров и регулятора.