Հայաստանի համար ցորեն տեղափոխող ուկրաինական «Ակորդ» նավը, որը ընթացիկ տարվա հուլիսի 28-ից ձերբակալվել էր վրացական Փոթի նավահանգստում, ազատ է արձակվել, հաղորդում է RBK-Ուկրաինան՝ հղում անելով Ուկրաինայի ԱԳ փոխնախարար Ռուսլան Դեմչենկոյին:
Օգոստոսի 9-ին Ուկրաինայի 6 քաղաքացիներ լքեցին նավը և վերադարձան հայրենիք: Մյուս նավաստիները կամավոր մնացին նավի վրա: Ազատ է արձակվել նաև ՌԴ քաղաքացի հանդիսացող նավի կապիտանը:
Այժմ նավաստիները գտնվում են «Ակորդի» վրա, նրանց առողջական վիճակը բավարար է, նրանք ապահովված են անհրաժեշտ բոլոր պարագաներով:

Перевозившее зерно для Армении украинское судно «Аккорд», с 28 июля текущего года находящееся под арестом в грузинском порту Поти, было освобождено, сообщает RBK-УКРАИНА, со ссылкой на заместителя министра иностранных дел Украины Руслана Демченко.
9 августа 6 граждан Украины покинули корабль и вернулись на родину. Другие моряки добровольно остались на судне с целью поддержания его жизнедеятельности.
Также был освобожден из-под стражи капитан судна – гражданин РФ.
Сейчас моряки находятся на борту «Аккорда», их состояние здоровья нормальное и они обеспечены в достаточном объеме всем необходимым.