ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունում նոյեմբերի 1-ին բացվեցին Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի մաս կազմող` Երևան-Աշտարակ 11.71 կմ երկարությամբ գոյություն ունեցող ճանապարհային հատվածի վերակառուցման համար հայտ ներկայացրած շինարարական կազմակերպությունների մրցութային փաթեթները:
Մրցույթին մասնակցելու հայտեր են վերցրել 13 կազմակերպություններ, բայց փաստաթղթեր ներկայացրել են 3-ը: Վերոնշյալ ճանապարհահատվածի վերակառուցման համար ավստրիական «STRABAG International» ընկերությունը առաջարկել է 51,141 մլն ԱՄՆ դոլար, Ամերիկյան` «Feletechnologies» ընկերությունը` 18,944 մլն ԱՄՆ դոլար և իսպանական «MJGRUAS»-ը` 22,618 դոլար:
Մրցութային հանձնաժողովը կուսումնասիրի և կգնահատի մրցութային փաթեթները, դրանք կներկայացնի Ասիական զարգացման բանկին, որի կողմից հավանություն ստանալուց հետո` կներկայացնի Կառավարման խորհրդի հաստատմանը: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ պայմանագրի արժեքը գերազանցում է 1 մլն ԱՄՆ դոլարը` կկայացվի ՀՀ կառավարության որոշում, որից հետո կապալառուի հետ կկնքվի համապատասխան պայմանագիր:
Շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է սկսել հաջորդ տարվա գարնանը և ավարտել 2012 թվականի հոկտեմբերի 1-ին: Կապալառուն պետք է վերակառուցի ծածկը, բարելավի ջրահեռացումը, կողնակները և ճանապարհի անվտանգությունը, վերանորոգի Երևան-Աշտարակ ճանապարհի առկա կառույցները: Նախատեսվող աշխատանքները համատեղ կֆինանսավորվեն Ասիական զարգացման բանկի /ԱԶԲ/ և Հայաստանի Հանրապետության կողմից, հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը:

1 ноября в министерстве транспорта и связи Армении состоялось вскрытие конкурсных пакетов по заявкам на восстановление участка Ереван-Аштарак протяженностью в 11,71 км транспортного коридора Иран-Армения. Как отмечается в сообщении пресс-службы министерства, для участия в конкурсе изъявили желание 13 строительных компаний, однако соответствующие документы представили 3 компании: австрийская компания “STRABAG International”, предложившая 51,141 млн. драмов, американская “Feletechnologies” – 18,944 млн. долларов и испанская “MJGRUAS” – 22,618 млн. долларов.
«Конкурсная комиссия изучит и оценит конкурсные пакеты и представит Азиатскому банку развития, после чего они будут представлены на утверждение Управляющему совету», – отмечается в сообщении. Поскольку стоимость проекта превышает 1 млн. долларов, то будет принято решение правительства РА и только после этого с подрядчиком будет заключено соглашение.
Строительные работы планируется начать весной следующего года и завершить 1 октября 2012 года планируемые работы будут профинансированы АБР и правительством РА.