2 Նոյեմբեր 2010 - 09:14 AMT
Փիրուզ Սարգսյան. Հայաստանում բարձրանում է ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակի գործունեության մասին տեղեկացվածության մակարդակը
Ընթացիկ տարվա 10 ամիսների արդյունքում Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակի ստացված բողոքների թիվն ավելացել է 120 տոկոսով` կազմելով 527 հատ 2009-ի 378-ի փոխարեն: Այդ մասին Երևանում հաղորդել է Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակի ղեկավար Փիրուզ Սարգսյանը: Նա հատկապես ընդգծել է այն փաստը, որ գրասենյակի հիմնումից ի վեր զգալիորեն բարձրացել է քաղաքացիների իրազեկման մակարդակը, որոնք նպատակաուղղված դիմում են ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակ: Նա հաղորդել է, որ հաճախորդների օգտին լուծվել է գրասենյակի ստացած բողոքների 55 տոկոսը, ֆինանսական կազմակերպության կողմից պատճառված վնասի համար ամենամեծ փոխհատուցումը կազմել է 5.1 մլն դրամ, իսկ ամենափոքրը` 1000 դրամ:
Ներկայացնելով գրասենյակի գործունեության վիճակագրությունը` Փիրուզ Սարգսյանը նշել է, որ բողոքների մեծ մասը բաժին է ընկնում բանկային հատվածին, իսկ ահա երկրորդ տեղում գրավատներն են, այլ ոչ թե ապահովագրական ընկերությունները, որոնք 2009-ին երկրորդ տեղում էին: Դրա հետ կապված նա պարզաբանել է, որ ավելացել է գրավատների նկատմամբ բողոքների թիվը, որոնք առանց հաճախորդի իմացության վաճառում են գրավադրված թանկարժեք իրերը:

По итогам 10 месяцев текущего года число жалоб, поступивших в офис примирителя финансовой системы Армении, увеличилось на 120%, составив 527 штук против 378 штук в 2009 году. Об этом 2 ноября на пресс-конференции в Ереване сообщила глава офиса финансового омбудсмена Армении Пируз Саркисян. При этом она особо подчеркнула тот факт, что с начала основания офиса, значительно повысился уровень информированности граждан, которые целенаправленно обращаются в офис примирителя финансовой системы страны. Она сообщила, что в пользу клиентов было разрешено 55% поступивших в офис жалоб, самый большая сумма, возмещенная финансовой организацией за причиненный ущерб, составила 5,1 млн. драмов, а самая маленькая – 1000 драмов.
Представляя статистику деятельности офиса, Пируз Саркисян отметила, что по большая доля жалоб приходится на банковский сектор, а вот вторую позицию по числу поступивших жалоб в 2010 году заняли ломбарды, а не страховые организации, которые занимали в 2009 году вторую позицию. В связи с этим глава офиса пояснила, что увеличилось число жалоб в отношении ломбардов, которые без ведома клиента продают заложенные драгоценности.