2 Նոյեմբեր 2010 - 09:18 AMT
Համաձայն բյուջեի ցուցանիշների, Հայաստանի տնտեսությունը կենտրոնացվում է, այսինքն շուկան ավելի քիչ է աշխատում, և մրցակցությունը թուլանում է, մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը: «Ընթացիկ տարվա առաջին 9 ամիսների ընթացքում Հայաստանի հարկատուները 17,7%ով ավելի են հարկ վճարել, քան անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածում: Ընդ որում, հաշվետու շրջանում բյուջեի մուտքերն ավելացել են 19,2%-ով: Դա նշանակում է, որ խոշոր հարկատուների դերը միայն նվազում է, իսկ ՓՄՁ-ներն ավելի շատ հարկ են վճարում, ինչը չի համապատասխանում ընթացիկ տարում վարչապետի հռչակած քաղաքականությանը»,- նշել է նա:
Ընդ որում, Հայաստանի նախկին վարչապետը գտնում է, որ բյուջետային մուտքերի ավելացումը չի կարելի աճ համարել, քանի որ չափազանց բարձր գնաճը գերազանցում է այդ 19%-ը: Բագրատյանը հաղորդել է, որ պանիրը վերջին մի քանի օրվա ընթացքում թանկացել է 45-60%-ով:
«Որոշ մարզերում կաթը թանկացել է 20 դրամով, իսկ 1կգ պանրի արտադրության համար ծախսվում է 7 լիտր կաթ, այսինքն այն պետք է թանկանար 120 դրամով, սակայն գինը բարձրացել է գրեթե 1000 դրամով»,- բացատրել է նա` ավելացնելով նաև, որ երկրում ժողովուրդը սովոր է անորակ, աղի պանիր օգտագործել, ինչը աղերի կուտակման է հանգեցնում:

2 Ноябрь 2010 - 09:18 AMT
Судя по показателям бюджета, экономика Армении централизуется, то есть рынок работает меньше и конкуренция ослабевает, сказал на пресс-конференции экс-премьер Армении Грант Багратян. «За первые 9 месяцев текущего года крупные налогоплательщики Армении заплатили больше налогов на 17,7%, чем за аналогичный период прошлого года. При этом в отчетном периоде поступления в бюджет увеличились на 19,2%. Это значит, что роль крупных налогоплательщиков только сокращается, а МСБ платит налогов больше, что не созвучно с объявленной премьер-министром политикой в текущем году», – отметил он.
При этом экс-премьер Армении считает, что увеличение бюджетных поступлений нельзя считать ростом, так как слишком высокая инфляция перекрывает эти 19%. Багратян сообщил, что сыр за последние несколько дней подорожал на 45-60%.
«В некоторых районах молоко подорожало на 20 драмов, а на производство 1 кг сыра уходит 7 литров молока, то есть он должен был подорожать на 120 драмов, но цена повысилась почти на 1000 драмов», – объяснил он, добавив также, что в стране народ привык потреблять некачественный, соленый сыр, что приводит к отложениям солей.