2 Նոյեմբեր 2010 - 09:45 AMT
Փիրուզ Սարգսյան. Հայաստանի ֆինանսական համակարգի հաշտարարը հավակնում է ԵՄ հաշտարարների համակարգում դիտորդի կարգավիճակին
Ռուսական բանկերի ասոցիացիայի նախագահ Գարեգին Թոսունյանն ընթացիկ տարվա օգոստոսին այցելել է Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակ` նպատակ ունենալով ծանոթանալ նրա գործունեության հետ, հոկտեմբերի 2-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակի ղեկավար Փիրուզ Սարգսյանը: Նրա խոսքերով, նախագահին ներկայացվել է Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակի գործունեությունը: «Մեկ ամիս անց մենք իմացել ենք, որ Ռուսաստանում նույնպես ստեղծվել է ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակ»,- ասել է Փիրուզ Սարգսյանը:
Ավելին, Հայաստանի ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գործունեությամբ հետաքրքրված են ԱՊՀ երկրները, այդ թվում` Ուկրաինան, որտեղ գործում է սպառողների իրավունքների պաշտպանության կառույց, որը հրավիրել է հայ գործընկերներին մասնակցելու Ուկրաիանում կայանալիք համաժողովին:
Անդրադառնալով միջազգային համագործակցությանը` Փ. Սարգսյանը նշել է, որ ֆինանսական հաշտարարի գործունեության զարգացման և միջազգային փորձի ուսումնասիրման շրջանակներում Հայաստանը համագործակցում է Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Նիդերլանդների հետ և 2009-ից ֆինանսական հաշտարարների միջազգային ցանցի անդամ է: «Ֆրանսիա կատարած այցի շրջանակներում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այն մասին, որ Հայաստանը հայտ կներկայացնի ԵՄ համապատասխան կառույցին, ինչը թույլ կտա որպես դիտորդ մասնակցել ԵՄ անդամ-երկրների օմբուդսմենների համակարգին: Անցյալ տարի Հայաստանը եվրոպական կողմի հրավերով Պրահայում մասնակցել է ԵՄ ֆինասնական համակարգի հաշտարարների ժողովին»,- ասել է նա:

Председатель Ассоциации российских банков Гарегин Тосунян посетил офис примирителя финансовой системы Армении в августе текущего года с целью ознакомиться с его деятельностью, сообщила на пресс-конференции 2 октября в Ереване глава офиса финансового омбудсмена Армении Пируз Саркисян. По ее словам, председателю была представлена презентация деятельности офиса финансового омбудсмена Армении. «Спустя месяц мы узнали, что в России тоже создан офиса финансового омбудсмена», – добавила Пируз Саркисян.
Более того, интерес к деятельности примирителя финансовой системы Армении проявляют страны СНГ, в том числе и Украина, где действует структура по защите прав потребителей, которая пригласила армянских коллег принять участие в предстоящей в Украине конференции.
Касаясь международного сотрудничества, Пируз Саркисян добавила, что в рамках развития деятельности офиса финансового примирителя и изучения международного опыта Армения сотрудничает с Британией, Францией и Нидерландами и является членом международной сети финансовых омбудсменов с 2009 года. «В рамках визита во Францию была достигнута договоренность относительно того, что Армения подаст заявку в соответствующую структуру ЕС, что позволит в качестве наблюдателя принимать участие в системе омбудсменов стран-членов ЕС», – добавила она. В связи с этим она сообщила, что в прошлом году Армения по приглашению европейской стороны принимала участие в годовом собрании примирителей финансовой системы ЕС в Праге.