Աբովյանի գազի ստորգետնյա պահեստարան-կայանում նախագծային 27 հորերից այսօր շահագործվում է 18 բնական գազի հոր: Չնայած ֆինանսական սահմանափակ միջոցներին, ինչը պայմանավորված է ֆինասական ճգնաժամի հետևանքներով, Ընկերությունը շարունակում է Աբովյանի ԳՍՊԿ-ի վերակառուցման և արդիակնացման ծրագիրը, ասվում է ընկերության մամլո հաղորդագրության մեջ:
Ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին Ընկերությունը շահագործման է նախապատրաստել ևս մեկ ստորգետնյա հոր: Սեփական ուժերով կառուցված առաջին հորը ամենատարողունակն է բոլոր շահագործվող հորերի շարքում: Իր ծավալով այն 1,6 անգամ գերազանցում է առկա հորերից ամենախոշորին: Նման հորերի կառուցումը չափազանց ծախսատար և տեխնոլոգիական բարդ գործընթաց է, որը պահանջում է 3,5-4 տարի:
Նոր ստորգետնյա հորը լրացուցիչ շուրջ 20 մլն. խ. մ. բնական գազ պահեստավորելու հնարավորություն է տալիս, այսպիսով, պահեստավորվող գազի ընդհանուր ծավալը հասցնելով 138-140 մլն. խ. մ-ի:
«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի խորհրդական Ռոլանդ Ադոնցի խոսքով, նոր հորի կառուցումը սկսվել է 2006 թվականին և այս տարի այն արդեն պատրաստ է շահագործման: «1986 թվականից մինչև այժմ մենք ոչ մի հոր չէինք կառուցել: Եվ սա տարիներ անց կառուցված առաջին հորն է, որը նաև ամենամեծն ու տարողունակն է ` 150 հազար խորանարդ մետր ֆիզիկական ծավալով: Այդ հորում կտեղավորվի 120 մթնոլորտ ճնշման տակ 19-20 միլիոն խորանարդ մետր գազ» ,-նշել է նա:
Իրադարձությունների բարենպաստ զարգացման պարագայում «ՀայՌուսգազարդ»-ը մինչև 2013 թվականի ավարտը հնարավորություն կունենա պահեստավորել 170-180 մլն. խ. մ. բնական գազ, ինչը էականորեն կբարձրացնի երկրի սպառողներին գազի մատակարարման հուսալիության աստիճանը, ինչպես նաև հանրապետության էներգետիկ անվտանգության մակարդակը:

2 Ноябрь 2010 - 12:18 AMT
На Абовянской станции подземного хранения газа из проектных 27 резервуаров природного газа в настоящее время эксплуатируются 18. «Несмотря на ограниченные финансовые ресурсы, связанные с последствиями финансового кризиса ЗАО «АрмРосгазпром» продолжает работы по реконструкции и модернизации Абовянской СПХГ», – отмечается в сообщении компании.
В октябре текущего года компания подготовила к сдаче в эксплуатацию еще один подземный резервуар. Первый, построенный собственными силами резервуар, является самым вместительным из всех находящихся в эксплуатации. По своему объему он превышает в 1,6 раза самую крупную из имеющихся емкостей. Сооружение таких резервуаров очень дорогостоящий и сложный технологический процесс, занимающий около 3,5 – 4 лет. Новая подземная емкость дает возможность дополнительного хранения порядка 20 млн куб. м, доведя тем самым общий объем хранения до 138 – 140 млн куб. м природного газа.
По словам советника генерального директора ЗАО «АрмРосгазпром» Роланда Адонца, строительство нового резервуара началось в 2006 году, и в этом году он уже готов к эксплуатации. “С 1986 года до сегодняшнего дня мы не построили ни одной скважины. И это спустя годы первый резервуар, самый большой и вместительный, физический объем которого составляет 150 тыс куб. м. Под давлением 120 атмосфер этот резервуар способен резервировать 19-20 млн куб. м газа”, – отметил он.
При благоприятном развитии событий ЗАО «АрмРосгазпром» к концу 2013 года будет иметь возможность резервировать 170-180 млн. куб. м, что значительно повысит надежность поставок газа потребителям страны, а также уровень энергетической безопасности республики.