2 Նոյեմբեր 2010 - 13:19 AMT
Հայաստանի սպառողական շուկայում պանրի ռեկորդային թանկացում է արձանագրվել, մասնավորապես, 1400-1500 դրամ արժողությամբ պանրի գինն այժմ կազմում է 2100-2200 դրամ
Հայաստանում պանրի գները բարձրացել են կաթի թանկացման պատճառով, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեցին «Աշտարակ-Կաթ» ՓԲԸ մարքեթինգի բաժնից: Ընդ որում, նշեցին, որ ընկերությունը փորձում է զսպել այլ կաթնամթերքի գնաճը, սակայն այն հարցին, թե «որքանով է թանկացել կաթը», չպատասխանեցին` հաղորդելով, որ դա «գաղտնիք է»: Դրա հետ մեկտեղ «Դուստր Մարիաննա» ՍՊԸ ընկերությունից հաղորդեցին, որ իրենց կաթնամթերքը չի թանկացել:
Հայաստանի Վիճակագրական ծառայության տվյալներով, կաթնամթերք ապրանքախմբում 2010թ. հոկտեմբերին 2009թ. հոկտեմբերի համեմատ գնաճը կազմել է 5.6%, իսկ 2010թ. սեպտեմբերի համեմատ` 3.9%:
Գնաճը հիմնականում պայմանավորվել է հանրապետությունում պանրի 7.6% ընդհանուր գնաճով: Այդ թվում` «լոռի» տեսակի պանրի գինը մեկ ամսում աճել է 13.0%-ով, «չանախ» տեսակինը`5.6% –ով, իսկ տնային պայմաններում արտադրված պանրինը` 6.4%-ով:
Դրա հետ մեկտեղ, ծառայության տվյալներով, սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 20-ը հանրապետությունում «լոռի» տեսակի պանրի գնաճը կազմել է 21.2%, այդ թվում` առաջին տասնօրյակում`4.7%, երկրորդ տասնօրյակում`15.8%:

2 Ноябрь 2010 - 13:19 AMT
На потребительском рынке Армении зафиксировано рекордное подорожание сыра, в частности, сыр за 1400-1500 драмов теперь стоит 2100-2200 драмов.
Цены на сыр поднялись в Армении из-за подорожания молока, сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в отделе маркетинга ЗАО “Аштарак-Кат”. При этом отметили, что компания пытается сдерживать цены на другие молокопродукты, но на вопрос «насколько подорожало молоко» не ответили, сообщив, что это «секрет». В то же время в компании ООО “Дустр Марианна” сообщили, что их молокопродукты не подорожали.
По данным Статистической службы Армении, в товарной группе молокопродукты инфляция в октябре текущего года по сравнению с сентябрем составила 3,9%, а по сравнению с октябрем прошлого года – 5,6%.
Инфляция в основном связана с повышением цен на сыр на 7,6%. В том числе сыр сорта «лори» за октябрь 2010 года подорожал на 13%, «чанах» – на 5,6%, а сыр, изготовленный в домашних условиях, – на 6,4%.
В то же время, по данным статслужбы, с 30 сентября по 20 октября текущего года сыр «лори» подорожал на 21,2%.