Հայաստանի Սպառողների ասոցիացիայի ղեկավար Արմեն Պողոսյանը բացատրում է պանրի և սննդամթերքի այլ տեսակների թանկացումը սուբյեկտիվ գործոնով, որն անհիմն բնույթ է կրում: «Դա կացին է, որ պարբերաբար հարվածում է սպառողի գլխին»,- ասել է նա: Նրա խոսքերով, նման կտրուկ գնային տատանումները համաշխարհային միտումների օբյեկտիվ արդյունք չեն, քանի որ համաշխարհային բորսաներում վերջին շրջանում չի արձանագրվել կաթի գնի բարձրացում: «Բանն այն է, որ տնտեսվարող սուբյեկտները գին են հաստատում շահույթ ստանալու նպատակով, քանի որ նրանց գործունեության նկատմամբ պատշաճ մակարդակով վերահսկողություն չի սահմանվում, որի պատճառով պարենային շուկայում մենաշնորհ է ձևավորվել տարբեր ոլորտներում»,- ասել է նա:
Խոսելով Հայաստանի սպառողների իրավունքների պաշտպանության մասին` Պողոսյանը նշել է, որ առանց պետական կառույցների, ՀԿ-ների և սպառողների ջանքերի միավորման անհնար կլինի ինչ-որ բան փոխել: Դրա հետ կապված նա ավելացրել է, որ սպասվող օրենսդրական բարեփոխումների շրջանակներում Տնտեսական մրցակցության պետական հանձնաժողովն օժտվելու է մեծ լիազորություններով, մասնավորապես, տնտեսվարող սուբյեկտներից հավաստի տեղեկություններ ստանալու հետ կապված, ինչը թույլ կտա հետևել նրանց ֆինանսական հոսքերին և բարեխիղճ մրցունակության հիմքերի խախտումներին:
Արմեն Պողոսյանի կարծիքով, քաղաքացիները ևս պետք է պաշտպանեն իրենց իրավունքները, սակայն «մենք Ռուսաստանը կամ Ֆրանսիան չենք, որտեղ նման երևույթները միանգամից խռովություն են առաջացնում»: Անդրադառնալով ամանորից առաջ սննդամթերքի ավանդական թանկացումներին` նա նշել է, որ այս տարի դրանից խուսափել չի լինի: «Մեր մտածողությունն այնպիսին է, որ ամանորյա սեղանին պետք է ամեն ինչ պատշաճ մակարդակով լինի: Դրանից էլ օգտվում են անբարեխիղճ տնտեսվարող սուբյեկտները»,- ասել է Արմեն Պողոսյանը:

Глава Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян объясняет подорожание сыра и других продуктов питания субъективным фактором, который носит фрагментный и необоснованный характер. «Это топор, который периодически бъет по голове потребителя», – сказал он. По его словам, такие резкие ценовые колебания вовсе не являются объективным результатом мировых тенденций, поскольку на мировых биржах за последний период не было зафиксировано повышение цен на молоко. «Дело в том, что хозсубъекты самовольно устанавливают цены с целью получить прибыль, поскольку контроль над их деятельностью в стране осуществляется не на должном уровне. Эти бизнесмены сами же являются частью законодательной системы, в силу чего на продовольственном рынке и наблюдается высокая монополизация», – отметил он.
Говоря о защите прав потребителей Армении, Армен Погосян подчеркнул, что без объединения усилий госструктур, общественных организаций и самих потребителей невозможно будет что-то изменить. В связи с этим он добавил, что в рамках намеченных законодательных реформ Государственная комиссия по защите экономической конкуренции будет наделена большими полномочиями, в частности, по линии получения достоверной информации от хозсубъектов, что позволит более тщательно следить за их финансовыми потоками и нарушениями основ добросовестной конкуренции. Помимо этого, по линии штрафов антимонопольный орган страны сможет применять дифференцированный подход основанный, например, на размере годового оборота компании.
По мнению главы Ассоциации потребителей Армении, сами граждане тоже должны отстаивать свои права, однако «мы не Франция или Россия, где подобные явления сразу перерастают в бунт». Касаясь традиционного подорожания продуктов питания в предновогодний период, когда объемы реализации продуктов питания значительно возрастаю, он отметил, что в этом году этого не избежать. «Не хотелось бы говорить этого слова, однако наш менталитет таков, чтобы на новогоднем столе было все на должном уровне. Этим и пользуются недобросовестные хозсубъекты», – добавил Армен Погосян.