3 Նոյեմբեր 2010 - 12:18 AMT
ՀՀ ԿԲ-ն գրանցել է «ԱՐՑԱԽ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ի բաժնետոմսերի ազդագիրը, որի համաձայն առաջարկվում է տեղաբաշխել ընկերության 1,400,000 հատ հասարակ անվանական բաժնետոմսեր:
Ինչպես ասվում է «Արմսվիսբանկի» մամլո հաղորդագրության մեջ, բաժնետոմսերի տեղաբաշխումն իրականացվելու է ընկերության բաժնետերերի կողմից բաժնետոմսերի ձեռք բերման նախապատվության իրավունքի կիրառման միջոցով, որից օգտվելու համար անհրաժեշտ է մինչև դեկտեմբերի 1-ը ընկերությանը ներկայացնել բաժնետոմսերի ձեռք բերման նախապատվության իրավունքից օգտվելու մասին գրավոր ծանուցում:
Նախապատվության իրավունքի կիրառման շրջանակներում չտեղաբաշխված բաժնետոմսերը տեղաբաշխվելու են ազատ բաժանորդագրության միջոցով, որը կսկսվի դեկտեմբերի 2-ին և կտևի մինչև դեկտեմբերի 22-ը:
«Արցախ ՀԷԿ»-ի բաժնետոմսերի առաջին հրապարակային տեղաբաշխումը կայացել է 2009-ի գարնանը:
«Արցախ ՀԷԿ» ընկերությունը ԼՂ-ում շահագործում է Սարսանգի և Թրղե ՀԷԿ-երը: Բաժնետոմսերի տեղակայման միջոցով նախատեսվում է կառուցել ևս երեք կայաններ, որոնք թույլ կտան 100 տոկոսով ապահովել ԼՂ-ի էներգամատակարարումը:

Центральный банк Армении зарегистрировал проспект акций для второго размещения ОАО «Арцах ГЭС», согласно которому будет размещено 1,4 млн обыкновенных именных акций. Как отмечается в сообщении «Армсвисбанка», который выступает андеррайтером эмиссии, общая стоимость акций составит 1,554 млрд драмов, каждая в 1110 драмов.
Размещение акций состоится с применением права акционеров на льготную подписку, извещения о которой принимаются до 1 декабря текущего года. Помимо этого, акции, неразмещенные в результате льготной подписки, подлежат размещению посредством свободной подписки, которая продлится со 2-го по 22-е декабря.
Первое публичное размещение акций «Арцах ГЭС» было осуществлено весной 2009 г. Из общего объема эмиссии в 3,45 млрд драмов было размещено 905,14 млн драмов.
Компания «Арцах ГЭС» эксплуатирует в Нагорном Карабахе гидроэлектростанции Сарсанга и Трге. Посредством размещения акций планируется построить еще 3 станции – «Трге-2», «Мадагис-1» и «Мадагис-2». Строительство этих станций позволит на 100% обеспечить энергоснабжение Нагорного Карабаха. -ВА-