4 Նոյեմբեր 2010 - 09:40 AMT
«Օրանժ Արմենիան» չի նախատեսում կարճաժամկետ հեռանկարում LTE ցանցի կառուցում: Այդ մասին հաղորդել է «Օրանժ Արմենիայի» գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան 4G շարժական կապի տեխնոլոգիայի շնորհանդեսի ժամանակ: Նրա խոսքերով, 3G+ կապը թույլ է տալիս բաժանորդներին տրամադրել 14.4 մբ/վ արագությամբ կապ: «Մենք պատրաստ կլինենք անցում կատարել 4G տեխնոլոգիայի, երբ համոզված լինենք, որ երկրում բոլոր պայմանները կստեղծվեն այդ ծառայությունը մեր բաժանորդներին տրամադրելու համար»,- ասել է Դյութուան:
«Օրանժ Արմենիան» նոյեմբերի 4-ին և 5-ին կազմակերպում է 4G շարժական կապի տեխնոլոգիայի հանրային կենդանի ցուցադրություն և թեստավորում: Ինչպես հաղորդել է լրագրողներին Բրունո Դյութուան, LTE տեխնոլոգիայի շնորհանդեսը նվիրված է Հայաստանում ընկերության գործունեության 1-ամյակին, և որոշ առումով, Orange Expo նորարական ցուցահանդեսի շարունակությունն է:
Nokia Siemens Networks (NSN) Armenia ընկերության գլխավոր տնօրեն Մուրադ Վարձելյանի խոսքերով, NSN ընկերության մշակած LTE ցանցը տեխնիկապես հնարավորություն է տալիս ստանալ առավելագույնը մինչև 160 մբիթ/վրկ արագություն ներբեռնելու և մինչև 50 մբիթ/վրկ արագություն վերբեռնելու համար:
Հայաստանում LTE տեխնոլոգիայի նկատմամբ հետաքրքրություն են ցուցաբերում բջջային կապի բոլոր երեք օպերատորները: Միաժամանակ, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը դեռ պատրաստ չէ հաճախականություններ տրամադերլ LTE ցանցի շինարարության համար:

4 Ноябрь 2010 - 09:40 AMT
Orange Armenia не планирует строительство в Армении сети LTE в краткосрочной перспективе. Об этом сообщил генеральный директор Orange Armenia Бруно Дютуа в ходе презентации технологии подвижной связи 4 G . По его словам, сеть 3G+ компании позволяет предоставлять абонентам связь со скоростью до14,4 Мб/с. “Мы будем готовы перейти к технологии 4G, когда будем уверены, что в стране созданы все условия для предоставления этой услуги нашим абонентам”, – сказал глава Orange Armenia.
Оператор Orange Armenia 4 и 5 ноября организует общественную демонстрацию и тестирование технологии подвижной связи 4 G, в ходе которой сотрудники Orange продемонстрируют посетителям презентации преимущества и возможности связи следующего поколения. Как сообщил журналистам генеральный директор Orange Armenia Бруно Дютуа, презентация технологии LTE посвящена годовщине деятельности компании в Армении и, в некотором смысле, является продолжением инновационной выставки Orange Expo.
По словам генерального директора компании Nokia Siemens Networks (NSN) Armenia Мурада Вардзеляна, сеть LTE , разработанная компанией NSN и запущенная в тестовом режиме в 10 странах мира, позволяет достигать скорости до 160 Мбит/с при скачивании (download) и до 50 Мбит/с при загрузке данных (upload).
“Мы рады сотрудничать с Orange Armenia, совместная деятельность с которой уже не раз доказала свою продуктивность”, – отметил Мурад Вардзелян.
В Армении интерес к технологии LTE проявляют все три оператора мобильной связи. Между тем, Комиссия по регулированию общественных услуг Армении пока не готова предоставить частоты для строительства сетей LTE.