Նոյեմբեի 4-ից Հայաստանի վարկավորման շուկայում հասանելի կդառնա «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի նոր գործիքը: Ամերիաբանկը 100 տարվա պատմության կապակցությամբ շարունակում է 100 անակնկալների շարքը: Այս անգամ անակնկալները վերաբերվում են բանկային նոր ծառայություններին, որոնք գործարարների համար ֆինանսավորման աննախադեպ հնարավորություններ են ընձեռում` գրավը փոխարինել պայմանագրով: Ըստ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ կորպորատիվ հաճախորդների գծով տնօրեն Լևոն Արևշատյանի, որպես կանոն, վարկային պայմանագիրը նախատեսում է որոշակի գրավի առկայություն: «Սակայն գոյություն ունեն վարկավորման այնպիսի սխեմաներ, որոնք չեն պահանջում գրավի առկայություն»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Լևոն Արևշատյանը: Ըստ նրա, գնման պատվերի ֆինանսավորումը նախատեսված է բոլոր այն դեպքերի համար, երբ առկա է պատվերի իրականացման պայմանագիր, սակայն ընկերությունը չունի անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներ տվյալ պատվերն իրականացնելու համար և անհրաժեշտ է գրավ` վարկ ստանալու համար: Առաջարկվող այս նոր ֆինանսավորման համար որպես հիմնական ապահովվածության միջոց հանդիսանում է ընկերության կողմից կնքված մատակարարման պայմանագիրը:
Ըստ Արևշատյանի, այդ դեպքում բանկը պատրաստ է ֆինանսավորել անհրաժեշտ գումարի 75 տոկոսը, երկու պայմանի առկայության դեպքում՝ եթե մատակարարող ընկերությունը լավ պատմություն ունի, ընկերությունն ունի լավ ֆինանսական և վարկային հնարավորություններ: Հայտի ֆինանսավորման առավելագույն ժամակետը կարող է կազմել 180 օր՝ 16 տոկոս տոկոսադրույքով մինչև 200 000 ԱՄՆ դոլար, ընդ որում, ֆինանսավորումը կարող է կատարվել ինչպես դրամով, այնպես էլ դոլարով: Ամերիաբանկի նոր գործիքից կկարողանան օգտվել ոչ միայն բանկի հաճախորդները, այլ նաև բանկի պահանջներին համապատասխանող ցանկացած ընկերություն:
Իր հերթին «Ամերիա» ընկերության խորհրդատվության ծառայության տնօրեն Գագիկ Սահակյանը հավելել է, որ զարգացման ռազմավարության շրջանակներում բանկը իոնվացիոն ծառայություններ է ներդնում Հայաստանում՝ ադյպիսով ապահովելով միջազգային բանկային ծառայությունների հասանելիությունը հայ սպառողների համար:

С 4 ноября на рынке кредитования Армении станет доступен новый инструмент ЗАО «Америабанк» – финансирование торговой заявки, который является одним из 100 сюрпризов, которые банк намерен преподнести своим клиентам до конца 2010 года. По словам директора по линии корпоративных клиентов ЗАО «Америабанк» Левона Аревшатяна, как правило, кредитный договор предусматривает определенный залог, который выступает для банка гарантом возврата выданных клиенту денежных средств. «Однако существуют такие схемы кредитования, которые не требуют внесения залога», – сказал он на пресс-конференции в Ереване. Таким инструментом, по его словам, выступает финансирование торговой заявки, когда компания уже заключила договор о поставке, однако у компании нет необходимых финансовых средств и залога для получения кредита.
Левон Аревшатян добавил, что в этом случае банк готов профинансировать до 75% необходимой суммы при условии выполнения двух основных требований: компания-поставщик должна иметь хорошую историю, более того будут оцениваться финансовые возможности и кредитоспособность компании, решившей воспользоваться новым механизмом. Максимальный срок финансирования торговой заявки может составить 180 дней под 16% до 200 тыс. долларов, причем финансирование может осуществляться как в национальной валюте, так и в долларах США и евро. Воспользоваться новым продуктом «Америабанка» могут не только его клиенты, но и любая компания, удовлетворяющая требованиям банка.
В свою очередь, руководитель консалтинговой службы ЗАО «Америя» Гагик Саакян добавил, что в рамках стратегии развития «Америабанк» внедряет инновационные банковские услуги в Армении, обеспечивая тем самым доступность международных банковских услуг для армянского потребителя.