4 Նոյեմբեր 2010 - 13:00 AMT
Թոշակային կուտակումները կօգտագործվեն Հայաստանում, իսկ հավելյալ միջոցները կներդրվեն պարտատոմսերի մեջ արտասահմանում
Ամենայն հավանականությամբ, Հայաստանում թոշակային բարեփոխումների մասին օրինագծի երկրորդ ընթերցումը կկայանա նոյեմբերին, և այն կարող է ընդունվել մինչև տարվա վերջ, լրագրողներին հաղորդեց սոցիալական հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը: «Հսկայական աշխատանք է կատարվում, մոտ 250 առաջարկ է ստացվել: Միայն 150 առաջարկ ստացվել է կառավարությունից, ևս 100-ը` զանազան կուսակցությունների ներկայացուցիչներից»,- ասաց նա:
Իսկ ինչ վերաբերում է ընդդիմության ներկայացուցիչների մտավախություններին այն հաշվով, որ թոշակային ֆոնդից միջոցները կներդրվեն արտասահմանյան երկրներում, ապա փորձագետը հաղորդեց, որ պարտադիր թոշակային կուտակման ֆոնդի ակտիվներն օգտագործվելու են Հայաստանում: «Դրանք օգտագործվելու են Կենտրոնական բանկի կողմից, ներդրվելու են պարտատոմսերի մեջ, և միայն հավելյալ միջոցներ, որոնց կարիքը Հայաստանը չունի, կներդրվեն պարտատոմսերի մեջ արտասահմանում»,- ասաց նա:
Պատգամավորն ավելացրեց, որ օրինագծի նպատակներից մեկը կայանում է նրանում, որպեսզի քաղաքացին շահագրգռված լինի օրինական հիմքերով պայմանագրի ձևավորման գործում: «Գործատուի համար թոշակների հետ կապված խնդիր չկա, դա ֆիզիկական անձի և պետության խնդիրն է»,- ընդգծեց նա:
Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերով նախարարի տեղակալ Արտյոմ Ասատրյանն իր հերթին գտնում է, որ եթե գործատուն չցանկանա իր աշխատողին ձևակերպել օրինական կարգով, ապա քաղաքացին ինքը կարող է կատարել իր ընտրությունը. հեռանալ աշխատանքից կամ շարունակել աշխատել, այսինքն չկատարել վճարումներ և արդյունքում միայն նվազագույն թոշակ ստանալ:

4 Ноябрь 2010 - 13:00 AMT
Пенсионные накопления будут использоваться в Армении, а лишние средства будут инвестированы в облигации за рубежом
Скорее всего, второе чтение законопроекта о пенсионных реформах в Армении состоится в ноябре, и до конца года он может быть принят, сообщил журналистам председатель постоянной парламентской комиссии по социальным вопросам Акоп Акопян. «Выполняется огромная работа, поступило порядка 250 предложений. Только 150 предложений поступило из правительства, а еще 100 – от представителей различных партий», – сказал он.
Что же касается опасений представителей оппозиции относительно того, что средства из пенсионных фондов будут инвестированы в другие страны, то эксперт сообщил, что активы фонда обязательного пенсионного накопления будут использованы в Армении. «Они будут использованы Центральным банком, будут вложены в облигации, и только лишние средства, в которых Армения не нуждается, будут инвестированы в облигации за рубежом», – сказал он.
Депутат добавил, что одна из целей законопроекта заключается в том, чтобы гражданин был заинтересован в оформлении договора на законных основаниях. «Для работодателя нет задачи, связанной с пенсиями, это задача физического лица и государства», – подчеркнул он.
В свою очередь заместитель министра труда и по социальным вопросам Армении Артем Асатрян считает, что если работодатель не захочет оформить своего работника в законном порядке, то гражданин сам может сделать свой выбор – уволиться или продолжать работать, то есть не делать выплат и впоследствии получить только минимальную пенсию.