4 Նոյեմբեր 2010 - 13:22 AMT
Գնաճը ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին անցյալ տարվա հոկտեմբերի համեմատ կազմել է 9,1 տոկոս, այն դեպքում, երբ բյուջեով նախատեսված սոցիալական ծախսերի հավելումը շատ ավելի քիչ է: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ԿԲ նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը: «Նման գնաճ է գրանցվել այն դեպքում, երբ դրամի փոխարժեքը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ անցյալ տարվա ընթացքում աճել է 7 տոկոսով, իսկ եվրոյի նկատմամբ՝ 13 տոկոսով: Այսինքն, Հայաստանում գնաճը զսպող միակ գործիքը դա արտարժույթի վաճառքն է՝ ինտերվենցիան, ինչն անթույլատրելի է: Ներկա իշխանությունները հաջորդ սերնդից խլում են միջոցները՝ այս սերնդի գոյությունը մի կերպ ապահովելու համար»,-ասել է նա:
Ըստ Ասատրյանի, պարենային ապրանքների գները տարեսկզբից աճել են ավելի քան 13 տոկոսով, այսինքն թոշակառուների վիճակը հաջորդ տարի ավելի կվատթարանա:
Բացի այդ, նա հայտնել է, որ գնաճի մակարդակով ընթացիկ տարվա 9 ամսում Հայաստանը ԱՊՀ երկրների թվում զիջում է միայն Ուկրաինային: «Ըստ արտահանման ցուցանիշի Հայաստանը վերջին տեղում է ԱՊՀ երկրների թվում՝ զիջելով նույնիսկ Տաջիկստանին, ընդ որում 20 տոկոսով»,-ասել է նա:

4 Ноябрь 2010 - 13:22 AMT
Инфляция в октябре текущего года по сравнению с октябрем прошлого года составила 9,1%, при том, что предусмотренное по бюджету увеличение социальных расходов гораздо меньше. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил экс-председатель Центрального банка Армении Баграт Асатрян. «Подобная инфляция зафиксирована при тех обстоятельствах, что курс драма по отношению к доллару США за прошедший год вырос на 7%, а по отношению к евро – на 13%. То есть, единственный инструмент по сдерживанию инфляции в Армении – это продажа инвалюты – интервенции, которые недопустимы. Нынешние власти отбирают средства у следующего поколения, чтобы кое-как обеспечить жизнь нынешнего поколения», – сказал он.
По словам экс-главы ЦБ, цены на продовольственные товары с начала года повысились более чем на 13%. То есть, социальное положение пенсионеров в следующем году будет еще хуже.
Кроме того, он сообщил, что по уровню инфляции Армения по итогам 9 месяцев текущего года среди стран СНГ уступает только Украине. «По показателю экспорта Армения занимает последнее место среди стран СНГ, уступая даже Таджикистану, причем порядка 20%», – добавил он.