4 Նոյեմբեր 2010 - 13:58 AMT
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության լիցենզավորման վարչության պետն ու բուսասանիտարիայի տեսչության պետը ազատվել են աշխատանքից
Հայաստանի կառավարության նոյեմբերի 4-ի նիստում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն իր դժգոհությունն է հայտնել նախագահի հանձնարարականների անբավարար կատարման վերաբերյալ: Նա մասնավորապես ասել է. «Հանրապետության նախագահը երեկ հստակ հանձնարարություններ է ձևակերպել, որոնք վերաբերում են միջսահմանային պետական գործառույթներին։
Մենք միասին պարտավոր ենք շատ արագ հանրապետության նախագահի հանձնարարականներն ի կատար ածել։ Ընդ որում, դա վերաբերում է ոչ միայն մաքսային և հարկային գործառույթներին, այլև բոլոր այն պետական գործառույթներին, որ մենք իրականացնում ենք սահմանում, երբ որ մեր քաղաքացիները և տնտեսություն վարող սուբյեկտները հատում են սահմանը։ Այսօր ես ուզում եմ սկսել բուսասանիտարիայի խնդրից։ Գաղտնիք չէ, որ դժգոհություններն այդտեղ բավական շատ են, և վերջերս մենք գյուղատնտեսության նախարարի հետ քննության ենք առել վարչապետի վերահսկողական ծառայության հաշվետվությունը կատարված ուսումնասիրությունների վերաբերյալ։ Գյուղատնտեսության նախարարը խնդրանքով դիմել էր վարչապետին, որպեսզի ես թույլ տամ ստուգումներ մինչև 70 մլն դրամ շրջանառություն ունեցող օբյեկտներում, քանի որ ահազանգեր էին ստացվում քաղաքացիներից, որ թունաքիմիկատների առևտուրն իր մեջ պարունակում է լուրջ վտանգներ»:
«Այդ թույլտվությունը տրված էր գյուղատնտեսության նախարարությանը, և պարզվեց, որ ստուգման արդյունքում ընդամենը մեկ խախտում է արձանագրվել։ Երբ վարչապետի վերահսկողական ծառայությունը գնաց այդ ստուգման հետքերով, պարզվեց, որ և՛ լիցենզավորման վարչությունը, և՛ բուսասանիտարիայի վարչությունը, մեղմ ասած, պատշաճ չեն կատարել իրենց պարտականությունները, որովհետև բոլոր այդ օբյեկտներում մեր վերահսկողական ծառայությունը հայտնաբերել է խախտումներ, որոնք չեն արձանագրվել, ընդ որում բուսասանիտարիայի տեսչությունը ծառայություններ է մատուցում նաև սահմանում։ Այլևս հանդուրժելի չէ նման աշխատաոճը։ Գյուղատնտեսության նախարարն արդեն իսկ աշխատանքից հեռացրել է լիցենզավորման վարչության պետին, և ես հանձնարարում եմ ձեզ, պարոն նախարար, որ այսօր լուծեք նաև բուսասանիտարիայի տեսչության պետի խնդիրը։ Միևնույն ժամանակ հանրապետության նախագահի հանձնարարությունով մենք պետք է պարզեցնենք բուսասանիտարիայի գործառույթները»,-ասել է վարչապետը։
Հանձնարարվել է վարչապետի խորհրդականին` պարոն Ղարիբյանին, գյուղատնտեսության նախարարի հետ համատեղ 10 օրվա ընթացքում ներկայացնել առաջարկություններ բուսասանիտարիայի գործառույթների պարզեցման ուղղությամբ, անիմաստ գործառույթները սահմանից պետք է դուրս բերվեն։
Գյուղատնտեսության նախարարը նշել է, որ որոշվել է թողնել միայն այն գործառույթները, որոնք անհրաժեշտ են համապատասխան փաստաթղթեր տրամադրելու համար, ինչը նաև օրենքի պահանջն է, մնացած բոլոր գործառույթները պետք է հանել։ «Սա առաջին ոլորտն է և կադրային փոփոխությունների հանձնարարականը»,-ասել է նա։

Заседание правительства Армении 4 ноября началось с того, что его глава Тигран Саркисян выразил свое недовольство относительно невыполнения поручений президента Армении Сержа Саргсяна, которые относятся к межграничным государственным функциям. «Мы обязаны вместе и очень быстро выполнить поручения президента республики. Причем это относится не только к таможенным и налоговым функциям, но и ко всем тем государственным функциям, которые мы осуществляем на границе, когда наши граждане и хозяйствующие субъекты пересекают границу», – сказал он.
Тигран Саркисян коснулся вопросов фитосанитарии, сообщив, что отчет контрольной службы премьер-министра свидетельствует о том, что Министерство сельского хозяйства не на должном уровне осуществило проверки среди объектов, имеющих оборот до 70 млн драмов, поскольку от граждан поступали тревожные сигналы о том, что торговля ядохимикатами содержит в себе серьезные опасности. «Министерство сельского хозяйства получило это разрешение, и выяснилось, что в результате проверки зафиксировано всего одно нарушение. Когда контрольная служба премьер-министра пошла по следам этой проверки, выяснилось, что и лицензионное управление, и фитосанитарное управление, мягко говоря, не выполнили своих обязанностей, потому что на всех этих объектах наша контрольная служба выявила нарушения, которые не были зафиксированы, причем фитосанитарная инспекция предоставляет услуги и на границе», – сообщил премьер.
В связи с этим глава правительства добавил, что министр сельского хозяйства уже уволил с работы начальника лицензионного управления, будет решен и вопрос начальника фитосанитарной инспекции.
С целью конкретизации функций фитосанитарии, советнику премьер-министра РА Араму Гарибяну было поручено совместно с министром сельского хозяйства в течение 10 дней представить предложения относительно уточнения функций фитосанитарии. «Бессмысленные функции должны быть с границы сняты. Должны остаться только те функции, которые необходимы для предоставления соответствующих документов, что также является требованием закона, все остальные функции нужно снять», – подчеркнул Тигран Саркисян.
После заседания правительства министр сельского хозяйства Армении Герасим Алавердян оправдывался, что в фитосанитарии проблемы есть. «Об этом я докладывал премьеру и президенту страну. Сейчас же внедряются механизмы конечных решений проблем фитосанитарии», – сказал он. При этом он отметил, что будут сделаны кадровые изменения с целью улучшения этой службы.