Անցյալ տարի 117 երկրների կառավարություններ 216 բարեփոխում իրականացրեցին ձեռնարկատիրական գործունեության կարգավորման ոլորտում` ուղղված բիզնեսի ստեղծման և վարման համար պայմանների բարելավմանը, թափանցիկության բարձրացմանը, սեփականության իրավունքի ամրապնդմանն ու կոմերցիոն վեճերի ու սնանկության կարգավորման ընթացակարգերի արդյունավետությանը: Այդ մասին ասվում է «Բիզնեսի վարում – 2011. ձեռնարկատերերի համար պայմանների բարելավում» հետազոտության մեջ, որն IFC հետ համատեղ Համաշխարհային բանկի կողմից հրապարակվող ամենամյա զեկույցների շարքում ութերորդն է: Զեկույցում ներկայացվում է 183 երկրների վարկանիշն ըստ ազգային ընկերությունների համար ձեռնարկատիրական գործունեության նորմատիվ-իրավական կարգավորման առանցքային կողմերի:
Հայաստանի վարկանիշն այդ ցուցակում այս տարի վատթարացել է 4 կետով` 48-րդ տեղ: Ընդ որում, երկրի գնահատվող ցուցանիշներից ամենավատը «հարկերի վճարումն է»` 159-րդ տեղ, իսկ լավագույնը` «սեփականության գրանցումը»` 5-րդ տեղ:
Բիզնեսի վարման պայմանների բարենպաստության աստիճանով առաջին տեղն արդեն հինգերորդ տարին անընդմեջ զբաղեցնում է Սինգապուրը, որին հաջորդում են Հոնկոնգ ՀՎՇ-ն (Չինաստան), Նոր Զելանդիան, Միացյալ Թագավորությունն ու ԱՄՆ-ն:
Միևնույն ժամանակ Ռուսաստանը վարկանիշում 123-րդ տեղն է զբաղեցնում, Վրաստանը` 12-րդ, Ադրբեջանը` 54-րդ, Թուրքիան` 65-րդ:

4 Ноябрь 2010 - 15:27 AMT
В прошедшем году правительства 117стран провели 216реформ в сфере регулирования предпринимательской деятельности, направленных на улучшение условий для создания и ведения бизнеса, повышения прозрачности, укрепления права собственности и повышения эффективности процедур урегулирования коммерческих споров и банкротства. Об этом говорится в исследовании «Ведение бизнеса–2011: улучшение условий для предпринимателей», восьмого из серии ежегодных докладов, публикуемых Всемирным банком совместнос IFC. В докладе приводится рейтинг183стран по ключевым аспектам нормативно-правового регулирования предпринимательской деятельности для национальных компаний.
Рейтинг Армении в данном списке в текущем году ухудшился на 4 пункта – 48-е место. При этом худшим из оцениваемых показателей у страны является «выплата налогов» – 159-е место, а лучшим «регистрация собственности» – 5-е место.
Первое место по степени благоприятности условий ведения бизнеса уже пятый год подряд занимает Сингапур, за ним следуют САР Гонконг (Китай), Новая Зеландия, Соединенное Королевство и США.