4 Նոյեմբեր 2010 - 15:56 AMT
Հայաստանի կառավարությունը նոյեմբերի 4-ի նիստում հաստատել է գյուղի և գյուղատնտեսության 2010-2020թթ. կայուն զարգացման ռազմավարությունը և դրա կատարումն ապահովող միջոցառումների ցանկը։
Բացի դրանից, կառավարությունը հավանություն է տվել «Գյուղատնտեսության տեխնիկական վերազինման և գյուղատնտեսական տեխնիկայի օգտագործման արդյունավետության բարձրացման» հայեցակարգին։
Այս կապակցությամբ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Հանրային խորհրդին և կոոպերատիվների միությանը, որոնք ակտիվորեն մասնակցել են այս փաստաթղթերի ստեղծմանը։ «Առաջին անգամ համալիր մոտեցում է ցուցաբերվում գյուղի մարդկանց կենսապայմաններին, այլ ոչ թե միայն գյուղատնտեսությանը` իբրև տնտեսության ճյուղի»,- ասել է նա:
Ընդ որում, կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ այս հայեցակարգը կխթանի կոոպերացման շարժումը, տնտեսությունների խոշորացումը: Նրա խոսքով, տեխնիկա մատակարարելիս նախապատվությունը կտրվի այն տնտեսություններին, որոնք համատեղ կշահագործեն տեխնիկան։ «Ջանք կգործադրվի, որպեսզի Հայաստան բերվեն գյուղատնտեսական տեխնիկա արտադրող համաշխարհային անուն ունեցող ընկերություններ, որոնք նաև կսպասարկեն այդ տեխնիկան»,- ավելացրել է Տիգրան Սարգսյանը:

Правительство Армении на заседании 4 ноября утвердило стратегию стабильного развития села и сельского хозяйства на 2010-2020 годы, а также список мероприятий, обеспечивающих ее выполнение.
Помимо этого одобрение получила концепция «Технического переоснащения сельского хозяйства и повышения эффективности использования сельхозтехники».
В связи с этим премьер-министр РА Тигран Саркисян поблагодарил Общественный совет и Союз кооперативов за активное участие в создании этого документа. «Впервые будет применен комплексный подход к условиям жизни сельских жителей, а не только к самому сельскому хозяйству, как одной из ветвей экономики», – сказал он.
При этом глава правительства подчеркнул, что данная концепция позволит стимулировать формирование коопераций, направленное на укрупнение фермерских хозяйств. По его словам, предпочтение будет отдано тем фермерским хозяйствам, которые будут эксплуатировать технику совместными усилиями. «Будут предприняты усилия, чтобы в Армению была привезена техника ведущих мировых компаний, специалисты которых и будут ее обслуживать», – добавил Тигран Саркисян.