4 Նոյեմբեր 2010 - 16:03 AMT
Հայաստանում գտնվող ԱՄԷ արտաքին առևտրի նախարար շեյխա Լուբնա ալ Քասիմին և նրա գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանի, էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի, մարզպետ Արմեն Ղուլարյանի ուղեկցությամբ այսօր այցելեցին Տավուշի մարզ:
Ինչպես հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը, հյուրերը եղան Հաղարծինի վանական համալիրում, որը վերկառուցվում է Շարժայի Էմիրության կառավարիչ, ԱՄԷ գերագույն խորհրդի անդամ շեյխ Սուլթան բին Մուհամմադ ալ Քասիմիի կողմից հանգանակված միջոցներով: Հյուրերին ներկայացվեցին կատարված աշխատանքների ընթացքը, վանական համալիրի հիմնանորոգման ծրագիրը: Արդեն ավարտվել են դեպի համալիր տանող ճանապարհի, ենթակառուցվածքների վերակառուցման աշխատանքները, ավարտին են մոտենում վանական համալիրի նորոգումը, քահանայատան կառուցումը: Ներկայումս կատարվում են եկեղեցու հարակից տարածքի բարեկարգման աշխատանքներ:
Բացի դրանից, Դիլիջանում հյուրերին ներկայացվեցին «Դիլիջան. ֆինանսական կենտրոն» ծրագիրը, քաղաքի զբոսաշրջային զարգացմանն ուղղված այլ նախագծեր:
Արաբական պատվիրակությանը ներկայացվեցին նաև մարզի առևտրատնտեսկան ներուժը, հնարավոր համագործակցության ուղղությունները: Քննարկվեցին ՀՀ մարզերում տարբեր ոլորտներում ներդրումների իրականացման հնարավորությունները:

4 Ноябрь 2010 - 16:03 AMT
Министр внешней торговли ОАЭ Шейха Лубна Аль-Касими и возглавляемая ею делегация в сопровождении вице-премьера Армении, министра территориального управления РА Армена Геворгяна, министра экономики Нерсеса Ерицяна, губернатора Армена Гуларяна посетили Тавушскую область.
Как сообщает пресс-служба министерства, гости побывали в монастырском комплексе Ахарцин, который реконструируется на средства, предоставленные членом верховного совета ОАЭ шейхом Султан бин Мухаммад Касими. Гостям был представлен ход работ и программа реконструкции комплекса.
Кроме того, в городе Дилижан гостям была представлена программа «Дилижан: Финансовый центр», а также другие программы, направленные на развитие туризма в городе.
Делегации также представили торгово-экономический потенциал Тавушской области и направления возможного сотрудничества. Были обсуждены возможности инвестирования в различные сферы в областях Армении.