ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը նոյեմբերի 5-ին այցելեց Կոտայքի մարզ, ծանոթացավ Մարմարիկի ջրամբարի վերականգնման աշխատանքների ընթացքին: Ինչպես հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը, Համաշխարհային բանկի Ջրամբարների անվտանգության ծրագրի շրջանակում ջրամբարի վերականգնման աշխատանքները մեկնարկել են 2006թ-ին:
Վերակառուցումից հետո ջրամբարը կունենա շուրջ 24 մլն խմ ջուր կուտակելու հնարավորություն, ինչը թույլ կտա ոռոգել Կոտայքի մարզի և Արարատյան դաշտավայրի մոտ 1200 հա տարածք:
Փոխվարչապետին ներկայացվեց աշխատանքների ընթացքը, նշվեց, որ եղանակային անբարենպաստ պայմանների պատճառով փոքր-ինչ հետաձգվում են ջրամբարի միջուկի կառուցման աշխատանքները: Արմեն Գևորգյանը կարևորեց աշխատանքների` որակով և ջրամբարաշինության տեխնոլոգիաների պահպանմամբ իրականացումը:

Вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворкян посетил Котайкскую область страны, где ознакомился с ходом восстановительных работ на Мармарикском водохранилище. Как сообщает пресс-служба министерства, работы стартовали в 2006 году в рамках программы Всемирного банка по безопасности водохранилищ.
После реконструкции водохранилище сможет накопить 24 млн куб. м воды, что позволит оросить 1200 га земли в Котайкской и Араратской областях страны.
Вице-премьера проинформировали, что из-за неблагоприятных погодных условий работы по строительству основания водохранилища немного затянулись.