Հայտարարությունն այն մասին, թե, իբր, Հայաստանում 1,5 մլն մարդ օգտվում է ինտերնետից, որոշ չափով գովազդային բնույթ է կրում, գտնում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը: «Ինտերնետից օգտվողների վիճակագրությունը հաշվառման մեթոդաբանության հարց է: Եթե հաշվի առնենք բջջային ինտերնետից օգտվողների քանակը, ապա 1,5 մլն վերաբերյալ վիճակագրությունը ճիշտ է: Սակայն, հարկավոր է հաշվի առնել ինտերնետի իրական օգտագործողներին՝ DSL-ով, մալուխային կապուղիներով»,-հոկտեմբերի 27-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Կարեն Վարդանյանը: Ըստ նրա, հարկավոր է ճիշտ որոշել այն «զրոյական կետը«, որից մեկնարկեց ինտերնետի բաժանորդների աճը Հայաստանում:
«Կոմսթար-ՕՏՍ» ընկերության դուստր «Կառնետ-ԱՄ» ընկերությունը սկսել է WiMAX ցանցի փորձնական շահագործումը Ծաղկաձորում: Ինչպես PanARMENIAN.Net ին են հայտնել ընկերության դուստր ձեռնարկությունում, 2010թ. հոկտեմբերից «Կառնետ-ԱՄ» ընկերությունը Ծաղկաձորում գործարկել է բջջային WiMAX զարգացման նախագիծը, որը մի տեխնոլոգիա է, որը թույլ է տալիս անլար ինտերնետի ծառայություն մատուցել: Փորձնական նախագծի շրջանակներում տեղադրվել է OmniMAX բազմասեկտոր բազային կայանը, որը ապահովում է մատչելիություն և ծածկույթ ամբողջ քաղաքի տարածքում: Տվյալ նախագծի հաջողության դեպքում, ընկերությանը հասանելի կդառնան այլընտրանքային սարքավորումները՝ ցանցի հետագա ընդլայնման համար:
Հայաստանի Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) դեռևս պատրաստ չէ հաճախականություններ տրամադրել LTE ցանցերի ստեղծման համար: Ինչպես լրագրողներին է հայտնել հանձնաժողովի անդամ Սամվել Արաբաջյանը, ՀՀ բջջային կապի բոլոր երեք օպերատորները հետաքրքրվում են այդ տեխնոլոգիայով, սակայն այսօրվա դրությամբ չորրորդ սերնդի ցանցի ստեղծման համար հաճախականությունների հատկացումը կապված է որոշ խնդիրների հետ և չի կարող բավարարել բոլոր օպերատորների պահանջները: «Օրինակ, այն հաճախականությունները, որոնք շատ երկրներում հատկացված են LTE-ներին, մեր մոտ հատկացված են հեռուստատեսությանը, կան հաճախականություններ, որոնք կիրառվում են այլ նպատակների համար: Մենք կորոնենք հաճախականությունների առավել օպտիմալ շերտեր՝ ղեկավարվելով Էկետրակապի միջազգային միության խորհուրդներով»,-ասել է Սամվել Արաբաջյանը: Նա նշել է նաև, որ հանձնաժողովը հաճախականություններ տրամադրելու հայտեր դեռևս չի ստացել:
ՄՏՍ ընկերությունը (դուստր ձեռնարկությունը ՀՀ-ում՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ) հայտարարել է մինչև 2010թ. ավարտը Հայաստանում և Ուկրաինայում LTE ցանցի թեստային գործարկման մտադրության մասին:
Համաձայն «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հետազոտական հիմնադրամի նախնական արդյունքների, համակարգչային տեխնիկայի թափանցումը Հայաստան չի գերազանցում 20 տոկոսը: Ինչպես հայտնել է հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, այդ ցուցանիշը նախատեսվում է հասցնել գոնե 50 տոկոսի: Ընթացիկ տարվա նոյեմբերից Հայաստանի տարածքում մեկնարկում է «Համակարգիչ բոլորի համար» պետական ծրագիրը, որը գտնվում է փորձնական փուլում: ՀԲ-ն պատրաստակամություն է հայտնել ֆինանսավորել այդ ծրագիրը 3 մլն դոլարի չափով, եթե կազմակերպությունը հաստատի նախագիծը: Բանակցություններ են ընթանում նաև Microsoft ընկերության հետ ծրագրի շրջանակներում ծրագրային ապահովման համար զեղչեր տրամադրելու վերաբերյալ:
Միաժականակ, ինչպես հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Հայաստանի 30 դպրոցականներին բաժին է ընկնում մեկ համակարգիչ: Նրա խոսքերով, 2003-ին այդ հարաբերակցությունը կազմում էր 1:400: «Դպրոցները համակարգիչներով ապահովելը մեր առաջնահերթ նպատակն է»,- ասել է նախագահը և հավելել, որ ծրագրի նպատակն է հասնել 1:25 ցուցանիշի, իսկ երկարաժակետ հեռանկարում` մոտենալ զարգացած երկրների մակարդակին, որտեղ 5 սովորողին բաժին է ընկնում 1 համակարգիչ:
Հայաստանում է գտնվում «Սինոփսիսի» գիտական ներուժի 10 տոկոսը: Նման տվյալներ է հրապարակել Synopsys Inc նախագահ Չի Ֆուն Չանը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, ամբողջ աշխարհում «Սինոփսիսի» ճարտարգետների թիվը հասնում է 5000, իսկ Հայաստանում աշխատում է շուրջ 500 մասնագետ: «Հայաստանն որոշակի ազդեցություն ունեցավ «Սինոփսիսի» ընդհանուր հաջողության վրա: Կա շատ կարևոր արտադրանք, որը նախագծվել է Հայաստանում»,-ասել է Չի Ֆուն Չանը:
2010-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդների թիվը հասել է 2 մլն 190 հազարի: Ինչպես հայտնում է ՄՏՍ ընկերությունը, բաժանորդային բազայի աճն անցյալ տարվա համեմատ կազմել է 5.5 տոկոս: ՄՏՍ ընկերության բաժանորդների ընդհանուր թիվը գերազանցել է 100 մլն-ը: 2010-ի սեպտեմբերին ՄՏՍ-ի ընդհանուր բաժանորդային բազային միացել էր 1 մլն օգտագործող, այդ թվում` 570 հազար բաժանորդներ Ռուսաստանից:
Հակավիրուսային ծրագրային ապահովման հեղինակ McAfee-ի զեկույցի համաձայն, հայկական . AM դոմենը հինգերորդն է ռիսկի մակարդակով առաջին մակարդակի դոմենների թվում: Ըստ Mapping the Mal Web-ի տվյալների օգտվողների համար ամենավտանգավորներն են .COM և .INFO դոմենների կայքերը, վիետնամական և կամերունական (.VN , .CM). դոմենները: Առավել անվտանգ են ճապոնական JP դոմենի կայքերը, ինչպես նաև .EDU և .TRAVEL. դոմենները:
Հայաստանն առաջին անգամ է ընդգրկվել McAfee-իհետազոտության մեջ, որն անց է կացվում չորրոդ անգամ: Ըստ փորձագետների, ռիսկերը կապված են դոմենի ցածր արժեքի, վերահսկողության բացակայության ու գրանցման դյուրի կարգի հետ: .AM դոմենի գոտում ընդհանուր առմամբ հետազոտվել է 3, 145 դոմեն, որոնցից 760-ը անվտանգ չեն եղել:

3 Ноябрь 2010 - 12:57 AMT
Между тем, по мнению исполнительного директора Союза предприятий информационных технологий Карена Варданяна, заявление о 1,5 млн пользователей Интернета в Армении, носит несколько рекламный характер. По его мнению, необходимо учитывать реальных пользователей Интернета – по DSL, оптическим каналам связи.
Компания «АрменТел» расширяет географию предоставления услуги Hi Line – высокоскоростного доступа в Интернет по технологии ADSL. По данным на конец октября 2010 года услугой могут воспользоваться жители 38 городов Армении. Компания также увеличила емкость сети в тех населенных пунктах, где услуга была доступна ранее и готова подсоединить к Hi-Line еще не менее 100 тысяч новых абонентов. Вместе с тем, покрытие сети 3G “АрменТел” охватывает в Армении территорию с населением более 1 млн 900 тыс. человек. На этой неделе оператором была запущена сеть третьего поколения 3G в городах Джермук и Цахкадзор, десятки новых станций 3G введены в эксплуатацию в городах Абовян, Ванадзор, Гюмри и Эчмиадзин.
Дочерняя компания «КОМСТАР-ОТС», «Корнет-АМ» начала пилотную эксплуатацию сети WiMAX в армянском курортном городе Цахкадзор. В проекте используется решение OmniMAX, позволяющее предоставлять услуги широкополосного беспроводного доступа для различных типов конечных пользователей: как фиксированных, так и мобильных. При условии успешного завершения пилотного проекта компания получит доступ к альтернативному оборудованию для дальнейшего расширения сети.
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении пока не готова предоставить частоты для строительства сетей LTE. Как сообщил журналистам член КРОУ Самвел Арабаджян, все три оператора мобильной связи Армении проявляют интерес к этой технологии, однако выделение частот для строительства сети четвертого поколения на сегодняшний день связаны с некоторыми проблемами и не могут удовлетворить запросы всех операторов. Вместе с тем он отметил, что заявок о предоставлении частот в положенном порядке комиссия пока не получала. Компания МТС (дочерняя компания в Армении VivaCell-MTC) объявила о намерении провести тестовые запуски сети LTE в Армении и Украине до конца 2010 года. В строительстве сети четвертого поколения по технологии LTE в Армении заинтересована и группа компаний "ВымпелКом" (дочернее предприятие “АрменТел”).
Согласно предварительным результатам исследования фонда "Инкубатор предприятий", проникновение компьютерной техники в Армении не превышает 20%. Как сообщил директор фонда Баграт Енгибарян, этот показатель планируется увеличить как минимум до 50%. С ноября текущего года по всей Армении стартует государственная программа “Компьютер для всех”, находящаяся на пилотном этапе. Всемирный Банк выразил готовность профинансировать программу в размере $3 млн, если организация утвердит проект. Также ведутся переговоры с компанией Microsoft о предоставлении скидок на программное обеспечение в рамках программы. Планируется, что в проекте примут участие как минимум 2 поставщика компьютеров – интерес к программе уже выразили 5 компаний. Как сообщил директор фонда, в скором времени также будут запущены программы «Компьютер для учителей» и «Компьютер для школьников».
Между тем, как заявил президент Армении Серж Саргсян, на 30 школьников в Армении приходится один компьютер. По его словам, в 2003 году это соотношение составляло 1:400. “Компьютеризация школ – наша первоочередная задача. Мы начнем снабжать школы Армении сверхсовременной компьютерной техникой в течение ноября-декабря 2010 года”, – заявил президент. Как отметил глава государства, целью программы является повысить уровень проникновения компьютеров в школах и достичь показателя 1:25, а в долгосрочной перспективе приблизиться к уровню развитых стран, где на один компьютер приходится 5 учащихся.
Шестая ежегодная выставка технологий DigiТec Expo 2010 прошла с 29 по 31 октября в Ереване. Как отметил в приветственной речи премьер-министр Армении Тигран Саргсян, правительство последовательно следит за развитием ИТ и ежегодной выставкой DigiTec, в ходе которой предоставляется возможность сравнить прошедший путь, выявить достижения и проблемы. Как сказал в своем выступлении Директор центрального офиса СНГ компании D-Link Владимир Липинг, рынок ИТ Армении в ближайшие годы вырастет в 4-5 раз.Он выразил готовность инвестировать и помогать этому развитию, включая оказание широкой поддержки Союзу предприятий ИТ и правительству Армении в данной сфере. Выставка DigiTec Expo проводится в Армении с 2005 года Союзом предприятий информационных технологий. В этом году в ней принимают участие 65 компаний сферы технологий, организаторы ожидают 15 тысяч посетителей. Между тем, в прежние годы число участников выставки не превышало 45.
В Армении находится 10 % научного потенциала Synopsys. Такие данные озвучил в ходе пресс-конференции в Ереване президент Synopsys Inc Чи-Фун Чан. По его словам, число инженеров Synopsys во всем мире составляет 5 тысяч, а в Армении работают более 500 специалистов. «Армения определенно оказала влияние на общий успех компании Synopsys. Есть очень важная продукция, которая спроектирована в Армении», – отметил Чи-Фун Чан.
Число абонентов VivaCell-MTC по данным на 30 сентября 2010 года составило 2 млн 190 тыс. Как сообщает компания МТС, рост абонентской базы по сравнению с прошлым годом составил 5,5%. По данным оператора, впервые консолидированное число абонентов компании МТС превысило 100 миллионов и составило 100,56 миллиона пользователей. В сентябре 2010 года консолидированная абонентская база МТС увеличилась на 1 миллион пользователей, в том числе на 570 тысяч пользователей – в России.
Армянский домен .AM на пятом месте по уровню риска среди доменов первого уровня, согласно докладу разработчика антивирусного программного обеспечения McAfee. По данным исследования Mapping the Mal Web, наибольшую опасность для пользователей представляют сайты доменов .COM , .INFO, вьетнамского и камерунского доменов (.VN , .CM). Наиболее безопасными являются сайты японского домена .JP, а также домены .EDU и .TRAVEL. Армения впервые вовлечена в ежегодное исследование McAfee, которое проводится в четвертый раз. По мнению экспертов, риски связаны с низкой стоимостью домена, отсутствием контроля и легкой процедурой регистрации.
В исследовании использованы данные базы McAfee Global Threat Intelligence, полученные по 150 млн датчикам, расположенным в более чем 120 странах мира. Всего в доменной зоне .AM было исследовано 3145 доменов, 760 из которых оказались небезопасными.