ՀՀ ՏՄՊՊՀ պատվիրակությունը` Հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանի գլխավորությամբ մեկնել է Շվեյցարիա` մասնակցելու նոյեմբերի 8-12-ն անցկացվող մրցակցության պաշտպանության հարցերին նվիրված ՄԱԿ-ի 6-րդ համաժողովին:
Ինչպես հայտնում է ՏՄՊՊՀ մամլո ծառայությունը, յուրաքանչյուր 5 տարին մեկ անգամ ՄԱԿ-ի համաժողովում քննարկվում է որեւէ կոնկրետ երկրի մրցակցային իրավիճակը, որի արդյունքում միջազգային կազմակերպությունները լուրջ աջակցություն են ցուցաբերում տվյալ երկրի մրցակցային իրավիճակի բարելավմանը:
Այս տարի համաժողովում ներկայացվելու պատվին է արժանացել Հայաստանը: Այդ նպատակով նախապես Հայաստան էին ժամանել ՄԱԿ-ի փորձագետներ, որոնք ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ի հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում նախապատրաստել են Հայաստանում մրցակցային իրավիճակի բարելավմանն ուղղված համալիր զեկույց:
Այդ զեկույցը Շվեյցարիայի մայրաքաղաքում կներկայացվի համաժողովի մասնակից երկրների մրցակցային մարմինների եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին:
Զեկույցի հրապարակման եւ քննարկման արդյունքում Հայաստանին կտրամադրվի մրցակցային իրավիճակի հետագա կատարելագործմանն ուղղված աջակցություն:
ՄԱԿ-ի 6-րդ համաժողովի ընթացքում ելույթ կունենա նաեւ ՀՀ ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը` ներկայացնելով Հանձնաժողովի անցած ուղին եւ նախանշված բարեփոխումները:
Նշենք, որ բարեփոխումները մշակվել եւ ծրագրվել են` հիմք ընդունելով մրցակցության բնագավառում միջազգային լավագույն փորձը:

8 Ноябрь 2010 - 07:54 AMT
Делегация Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении во главе с ее председателем Артаком Шабояном отправилась в Швейцарию для участия в шестой конференции ООН с 8 по 12 ноября, посвященной вопросам защиты конкуренции.
Как сообщает пресс-служба ГКЗЭК, один раз в пять лет на конференции ООН обсуждается ситуация с конкуренцией в какой-либо стране, по итогам которой международные организации оказывают серьезное содействие в вопросе улучшения конкурентной среды в данной стране. В текущем году этой страной стала Армения.
«С этой целью предварительно Армению посетили эксперты ООН, которые в результате совместных работ с ГКЗЭК подготовили комплексный доклад по улучшению конкурентной среды в Армении, который будет представлен в Швейцарии», – говорится в сообщении.
По результатам представления и обсуждения доклада Армении будет оказано содействие, направленное на дальнейшее совершенствование конкурентной среды в стране.
В ходе 6-ой конференции ООН выступит председатель ГКЗЭК Артак Шабоян, который представит проделанный комиссией путь и планируемые реформы.