8 Նոյեմբեր 2010 - 09:00 AMT
Հայաստանի առևտրային բանկերի վարկային ներդրումների ծավալը սեպտեմբերի վերջին կազմել է 857 մլրդ դրամ՝ օգոստոսի համեմատ ավելանալով 3,1 տոկոսով կամ 25,8 մլրդ դրամով: Ինչպես ասվում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ամենամսյա տեղեկատուի մեջ, ընդհանուր գումարից 824,2 մլրդ դրամ է հատկացվել երկրի ռեզիդենտներին, իսկ 32,8 մլրդ դրամ՝ ոչ ռեզիդենտներին: Բացի այդ, վարկային միջոցների 43,8 տոկոսը հատկացվել է դրամով, իսկ 56,2 տոկոսը՝ արտարժույթով:
Ընդ որում ռեզիդենտներին հատկացված վարկերի ամենամեծ ծավալը բաժին է ընկնում առևտրին՝ 174,1 մլրդ դրամ, որին հաջորդում է արդյունաբերության ոլորտը՝ 173,7 մլրդ դրամ: Սպառողական վարկերը կազմում են 148,9 մլրդ դրամ, հիփոթեքային վարկերը կազմում են 85,2 մլրդ դրամ, շինարարության ոլորտին հատկացվել է 65,3 մլրդ դրամ: Բացի այդ, գյուղվարկերի ծավալը սեպտեմբերի ավարտին կազմել է 50 մլրդ դրամ, սպասարկման ոլորտում՝ 38,1 մլրդ դրամ, տրանսպորտի ու կապի ոլորտում՝ 26 մլրդ դրամ:

Общий объем кредитных вложений коммерческих банков Армении на конец сентября 2010 года составил 857 млрд. драмов, увеличившись по сравнению с показателем августа на 3,1% или на 25,8 млрд. драмов. Как сообщается в ежемесячном информационном справочнике Центрального банка Армении, из общей суммы 824,2 млрд. драмов было предоставлено резидентам страны, а 32,8 млрд. нерезидентам.
Кроме того, 43,8% кредитных средств было выдано в драмах, а 56,2% в иностранной валюте.
При этом наибольший объем выданных кредитов резидентам приходится на сферу торговли – 174,1 млрд. драмов. Далее следуют: сфера промышленности – 173,7 млрд. драмов; потребительские кредиты – 148,9 млрд. драмов; ипотечные кредиты – 85,2 млрд. драмов, сфера строительства 65,3 млрд. драмов. Кроме того, объем сельскохозяйственных кредитов на конец сентября составил 50 млрд. драмов, сферы обслуживания – 38,1 млрд. драмов, сферы транспорта и связи – 26 млрд. драмов.