10 Նոյեմբեր 2010 - 11:55 AMT
Հայաստանի 2011թ. բյուջեն կառավարության հնարավորությունների բյուջե է, այն ուղղված է այդ գործառույթների կատարմանը, գտնում է ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ Վարդան Բոստանջյանը: Ըստ նրա, բյուջեն կազմում է 1 տրլն դրամ, իսկ այդ գումարը, բնականաբար, բավարար չէ առկա խնդիրները լուծելու համար:
Իր հերթին Հայաստանի ՄԱԿ նախագահ Գուրգեն Արսենյանը իր տեսակետն է հայտնել՝ նշելով, որ 2011թ. պետբյուջեն չի տարբերվում հաշվապահական այլ փաստաթղթերից, քանի որ այնտեղ ևս նշված են զարգացման նպատակային ուղիները:
Գուգեն Արսենյանը նշել է, որ Հարկային ու մաքսային վարչարարությունը խոչընդոտում են Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը, քանի որ «այդ կառույցները պետք է կատարեն իրենց առջև դրված պլանը»: Ըստ նրա, հարկային բեռը, որպես կանոն, ծանրանում է փոքր ու միջին բիզնեսի վրա, որը գործում է չպաշտպանված դաշտում:
Վարդան Բոստանջյանը համակարծիք էր իր ընդդիմախոսի հետ այն հարցում, որ այդ ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներն արդյունք չեն տալիս, իսկ ՓՄՁ-ները գտնվում են անբարենպաստ վիճակում:

10 Ноябрь 2010 - 11:55 AMT
Бюджет Армении на 2011 год является бюджетом возможностей правительства страны, направленных на выполнение своих функций, считает заместитель председателя постоянной парламентской Комиссии по экономическим вопросам НС РА, депутат от партии «Процветающая Армения» Вардан Бостанджян. По его словам, размер бюджета составляет 1 трлн драмов, и этой суммы, естественно, недостаточно, чтобы решить все имеющиеся проблемы.
В свою очередь председатель Объединенной трудовой партии (ОТП) Гурген Арсенян высказал свою точку зрения, отметив, что проект госбюджета на 2011 год ничем не отличается от остальных бухгалтерских документов, поскольку в нем не определены целевые пути развития.
В этом контексте Гурген Арсенян подчеркнул, что налоговое и таможенное администрирование препятствует развитию экономики страны, поскольку «эти структуры должны выполнить поставленный перед ними план». При этом, по его словам, налоговое бремя как правило выпадает на малый и средний бизнес, который действует в незащищенном поле.
Вардан Бостанджян согласился со своим оппонентом в вопросе того, что реализуемые в этой сфере реформы не дают результатов, а МСБ находится в неблагоприятном положении.