10 Նոյեմբեր 2010 - 12:26 AMT
ՎԶԵԲ-ը հայկական բանկերին կտրամադրի 25 մլն դոլար էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի վարկավորման համար
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) ներկայացրել է «Հայաստանի կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման հիմնադրամը» (ArmSEFF), որն աջակցելու է Հայաստանում մասնավոր ձեռնարկատիրության զարգացմանը: Ինչպես հայտնել է լրագրողներին ՎԶԵԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը, նախագծի շրջանակներում էներգախնայողության ոլորտի ֆինանսավորումը կկազմի 20 մլն դոլար, իսկ վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտինը` 5 մլն դոլար: «Վարկային միջոցները տեղաբաշխվելու են Հայաստանի առևտրային բանկերի միջոցով: Առաջին բանկը, որի հետ մենք համաձայնագիր ենք ստորագրել վարկ տրամադրելու մասին, «Անելիք» բանկն է: Էներգախնայողության ոլորտի ֆինանսավորման համար բանկին հատկացվել է 3 մլն դոլար»,- ասել է նա:
Վալերիու Ռազլոգը համոզմունք է հայտնել, որ ձեռնարկատերերը հասկանում են Հայաստանում էներգախնայողության կարևորությունը, քանի որ այդ երկրում էներգապաշարներ չկան, իսկ վառելիքի գները համաշխարհային շուկայում աճում են:
Իր հերթին, «Անելիք» բանկի վարկավորման բաժնի պետ Հայկ Գրիգորյանը հաղորդել է, որ վարկը տրամադրվելու է 5 տարով 1 տարի արտոնյալ ժամկետով: Վարկի առավելագույն գումարը մեկ ձեռնարկության համար կազմելու է 2.5 մլն դոլար:

Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) презентовал «Фонд финансирования стабильной энергетики Армении» (ArmSEFF), который будет содействовать развитию частных предприятий в Армении. Как сообщил журналистам глава ереванского офиса EBRD Валериу Разлог, в рамках проекта финансирование сферы энергосбережения составит $20 млн, а сферы возобновляемой энергетики – $5 млн. «Кредитные средства будут распределены посредством коммерческих банков Армении. Первый банк, с которым мы подписали соглашение о предоставлении кредита, является «Банк Анелик». На финансирование сферы энергосбережения банку было предоставлено $3 млн.», – уточнил он.
Валериу Разлог выразил уверенность в том, что предприниматели понимают важность энергосбережения в Армении, так как в этой стране нет энергоресурсов, а цены на топливо на мировых рынках растут. «Наша программа позволит увеличить доходы предприятий. Эти инвестиции позволят сократить расходы на энергию, используя имеющиеся ресурсы более эффективно», – добавил он.
В свою очередь начальник отдела кредитования «Банка Анелик» Айк Григорян сообщил, что кредит будет предоставляться на 5 лет с льготным периодом в один год. Максимальная сумма кредита для одного предприятия составит $2,5 млн. «Процентная ставка будет индивидуальной для каждой компании в зависимости от суммы кредита и других факторов, но они будут ниже, чем ставки по каким-либо другим видам кредитования», – сказал он.