10 Նոյեմբեր 2010 - 14:38 AMT
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանն այսօր երկօրյա աշխատանքային այցով մեկնեց Ստամբուլ` մասնակցելու Եվրոպական ռեգիոնների ասամբլեայի (AER) տարեկան համաժողովի աշխատանքներին: Համաժողովի ընթացքում նախատեսվում է Հայաստանի անդամակցությունը Եվրոպական ռեգիոնների ասամբլեային:
Փոխվարչապետը կունենա նաեւ մի շարք երկկողմ հանդիպումներ: Համաժողովին Հայաստանի մասնակցության եւ Հայաստանի` կազմակերպությանն անդամակցելու վերաբերյալ պայմանավորվածության էր ձեռք բերվել ասամբլեայի նախագահ Միշել Սաբանի` սեպտեմբերին Հայաստան կատարած այցի ընթացքում:
Եվրոպական ռեգիոնների ասամբլեան միավորում է 33 երկրի 270 ռեգիոն ու 16 միջազգային կազմակերպություն եւ հանդես է գալիս որպես եվրոպական երկրների ռեգիոնների միջեւ համագործակցության, փորձի փոխանակման հարթակ:
Ինչպես ասվում է նախարարության մամլո հաղորդագրության մեջ, այցի շրջանակում նախատեսվում են փոխվարչապետի հանդիպումները պոլսահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Ա. Գեւորգյանը կայցելի նաեւ Պոլսի Հայոց պատրիարքարան, Ստամբուլի Սբ Փրկիչ հայկական հիվանդանոց, համայնքային այլ հաստատություններ:

Вице-премьер, министр территориального управления РА Армен Геворкян отправился с двухдневным рабочим визитом в Стамбул, где он примет участие в годовом собрании Ассамблеи европейских регионов (AER). Как отмечается в сообщении пресс-службы министерства ТУ, в ходе заседания предусматривается вступление Армении в Ассамблею европейских регионов, а также запланированы двусторонние встречи.
В ходе визита вице-премьер посетит армянскую общину Стамбула, Константинопольский патриархат Армянской апостольской церкви, стамбульскую армянскую больницу Сурб Пркич и другие структуры общины.
Ассамблея европейских регионов объединяет 270 регионов 30 стран и 16 международных организаций и выступает площадкой обмена опытом и сотрудничества между европейскими регионами.