Ազատ ծրագրավորման լեգենդար կողմնակից Ռիչարդ Սթոլմանը սկսել է GNU օպերացիոն համակարգի մշակումը 1984-ին: Սթոլմանի հիմնած շարժումը կոչվել է «ազատ ԾԱ» այն պատճառով, որ ստեղծվել է օգտագործողների ազատության նկատմամբ հարգանքի հիման վրա: Հենց այդ պատճառով նրա համար արմատապես անընդունելի է «open source» («բաց աղբյուր») և «free software» («ազատ ԾԱ») հասկացությունների միախառնումը: Նրա կարծիքով, այդ շարժումները նման են երկու քաղաքական կուսակցությունների, ընդ որում «open source» շարժումը (հիմնվել է 1998-ին), Սթոլմանի խոսքերով, նրա իդեալիստական գաղափարախոսության ժխտումն է, քանի որ այդ տերմինը թաքցնում է, որ նման ԾԱ-ի իրական նպատակն ազատությունն է: Այնուամենայնիվ, 1998-ից ի վեր, այդ շարժման ներկայացուցիչները սկսել են օգտագործել «open source» տերմինը` նման գործունեությունը բնութագրելու համար: Ինչ էլ որ լինի, ողջ աշխարհում տասնյակ միլիոնավոր մարդիկ օգտվում են GNU/Linux համակարգից: Ի տարբերություն այլ կոմերցիոն օպերացիոն համակարգերի (Windows, Mac OS), GNU/Linux-ի հիման վրա ծրագրերը հազարավոր մարդկանց աշխատանքի պտուղ են, դրանք կարելի է փոխանցել առանց սահմանափակումների անվճար կամ վճարովի, ստանալ այդ ծրագրերի նախնական տեքստերը և դրանցում ցանկացած փոփոխություն կատարել:
Այսօր Հայաստանում փորձեր են արվում տեղայնացնել GNU/Linux հիման վրա դիստրիբուտիվների ստեղծումը: «Կարելի է ասել, որ ազատ ԾԱ շարժումը Հայաստանում սկսվել է 1990-ականների վերջին: Linux-ը տեղայնացնելու փորձերից մեկը Spitak Linux նախագիծն էր»,- հիշում է ծրագրավորող Ալեքսեյ Չալաբյանը: Այնուամենայնիվ, նրա խոսքերով, Հայաստանում Linux օգտագործողների թիվը շատ չէ` 1-3 տոկոս: Դրա մեղավորն ինչպես տեղեկատվության պակասն է, այնպես էլ հնարավոր անհարմարություններից վախը` կապված անծանոթ օպերացիոն համակարգը (ՕՀ) յուրացնելու հետ:
Ռուս-հայկական համալսարանի և Ռուսական ԳԱ համակարգային ծրագրավորման ինստիտուտի համակարգային ծրագրավորման համատեղ լաբորատորիան 2009-ին սկսել է մշակել Nur Linux օպերացիոն համակարգը, որի վերջնական և նորացված տարբերակը պատրաստ կլինի կես տարի անց: Ինչպես նշել է լաբորիատորիայի վարիչ Վահրամ Մարտիրոսյանը, Nur Linux-ում կընդգրկվեն լաբորատորիայի համակարգային ծրագրավորման մշակումները: Վահրամ Մարտիրոսյանի խոսքերով, ազատ ԾԱ շարժումը Հայաստանում առաջիկա երկու տարում իսկական բում կապրի: «Աշխարհի առաջատար երկրների պետական և բիզնես կառույցներն ակտիվ անցում են կատարում ազատ ԾԱ-ի: Հայաստանն այդ գործընթացից դուրս չի մնա»:
Լաբորատորայի աշխատակից Բիայնա Մահարիի խոսքերով, Linux ՕՀ-ը Հայաստանում ավելի տարածված է դառնում. «Չլիցենզավորված ՕՀ-երի կիրառումը Հայաստանում կվերանա: Այսօր խանութներում կարելի է համակարգիչներ ձեռք բերել Linux ՕՀ-ով կամ ձեռք բերել Windows ՕՀ-ի լիցենզավորված տարբերակը: Բայց բաց ԾԱ-ի հիման վրա մշակվել է նաև «Արաքս» օպերացիոն համակարգը` նախատեսված մարզերի համար: Ինչպես ասում է «Արաքս» ՕՀ համահեղինակ Նորայր Չիլինգարյանը, ծրագիրը նոր հայացք է նրան, թե ինչպես կարելի է հավաքել Linux դիստրիբուտիվներ: Նոր օպերացիոն համակարգի համար ընտրվել է խորհրդանշական անվանում՝ չէ որ Արաքսը սահմանային գետ է: «Արաքսը» տեղայնացված է հայերեն, պարսկերեն, վրացերեն, անգլերեն, գերմաներեն և ֆրանսերեն լեզուներով: «Արաքսը» ցուցադրվել է Երևանում «DigiTec» ամենամյա տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի ժամանակ, որին ներկա է եղել նաև ՀՀ վարչապետը: ՀՀ կառավարությունը տվյալ պահին Հայաստանում լիցենզավորված ԾԱ խոշորագույն օգտագործողներից է:
«Ես հուսով եմ, որ Սթոլմանի այցը կազդի Հայաստանում այդ շարժման տարածման վրա, քանի որ Ռիչարդ Սթոլմանը խարիզմատիկ անձնավորություն է: Այսօր Հայաստանը վճարում է Misrosoft-ին ԾԱ համար, թեև կարելի է ունենալ հայկական դիստրիբուտիվ: Այսպիսով, մենք «կախվածության մեջ ենք ընկնում»,- կարծում է Չալաբյանը:
Ազատ ծրագրային ապահովման շարժման հիմնադիր, GNU նախագծի հեղինակ Ռիչարդ Սթոլմանը դասախոսություններ է անցկացնում ողջ աշխարհում առանց որևէ նյութական վարձատրության` քարոզելով ազատ ԾԱ: Սթոլմանի դասախոսությունները տեղի կունենան նոյեմբերի 16-19-ը Երևանում և Գյումրիում: Նա Հայաստան է ժամանում «ԿԱԶԱ» շվեյցարական մարդասիրական հիմնադրամի հրավերով: Այցի շրջանակներում նոյեմբերի 16-ին Սթոլմանը կկարդա երկու դասախոսություն Երևանում` «Ազատ ծրագրային ապահովում. էթիկա և ինտերնետ» և նոյեմբերի 18-ին` «Ազատ թվային հասարակություն» թեմաներով: Նոյեմբերի 19-ին Գյումրիում GNU նախագծի հեղինակը կկարդա դասախոսություն «Ազատ ծրագրային ապահովումը և ձեր ազատությունը» թեմայով:

11 Ноябрь 2010 - 13:36 AMT
Легендарный борец за свободное ПО Ричард Столлман начал разработку операционной системы GNU в 1984 году. Движение, основанное Столлманом, получило название “свободного ПО”, по той причине, что оно было создано с уважением к свободе пользователей. Именно поэтому для Столлмана в корне неприемлемо смешение понятий “open source” (“открытые исходники”) и «free software» (“свободное ПО”). Эти движения, по его мнению, похожи на две политические партии, причем движение Open Source (основанное в 1998-ом), по словам Столлмана, является отрицанием его идеалистической философии, поскольку этот термин скрывает, что настоящая цель такого ПО есть свобода. Тем не менее, начиная с 1998 года, представители этого движения начали использовать термин “open source” для описания похожей деятельности.
Как бы там ни было, десятки миллионов людей во всем мире используют систему GNU/Linux. В отличие от других коммерческих операционных систем (Windows, Mac OS), программы на основе GNU/Linux – плод работы тысяч людей со всего мира, их можно передавать без ограничений бесплатно или за деньги, получать исходные тексты этих программ и вносить в них любые исправления.
Сегодня в Армении делаются попытки локализации создания дистрибутивов на основе GNU/Linux. “Можно сказать, что движение за свободное ПО в Армении началось с конца 90-х. Одной из первых попыток локализировать Linux был проект Spitak Linux”, – вспоминает программист Алексей Чалабян. Тем не менее, по его словам, пользователей Linux в Армении сегодня не так много – от 1-3% от общего числа пользователей. “Виной” тому как недостаточная информированность, так и боязнь возможных неудобств, связанных с освоением незнакомой операционной системы.
Совместная лаборатория системного программирования Российско-Армянского Университета и Института системного программирования Российской АН в 2009 году начала разработки операционной системы Nur Linux, окончательная и обновленная версия которой будет готова примерно через полгода. Как отметил заведующий лабораторией Ваграм Мартиросян, Nur Linux будет собран от исходного кода “с нуля”, в операционную систему будут включены разработки лаборатории системного программирования. По прогнозам Ваграма Мартиросяна, движение за свободное ПО в Армении переживет настоящий бум в ближайшие два года. “Государственные и бизнес-структуры ведущих стран мира, таких как Китай, Россия, европейских стран, активно переходят на свободное ПО. Армения не останется в стороне от этого процесса”.
По словам сотрудницы лаборатории Биайны Маари, ОС Linux становится все более популярной в Армении: “Использованию нелицензионных операционных систем в Армении наступает конец. Сегодня в магазинах можно приобрести компьютеры с установленной OS Linux или приобрести лицензионную версию OS Windows”. На основе открытого ПО (GNU/Linux) разработана и операционная система “Аракс”, предназначенная для пользователей региона. Как говорит соавтор ОС “Аракс” Норайр Чилингарян, программа является новым взглядом на то, как можно собирать Linux дистрибутив. Название для операционной системы было выбрано символичное: Аракс – река, которая протекает через границы. ОС “Аракс” локализована на армянский, персидский, грузинский, английский, немецкий и французский языки. Операционная система “Аракс” была продемонстрирована на ежегодной технологической выставке «DgiTec» в Ереване, которую посетил и премьер-министр Армении Тигран Саргсян. Правительство РА на данный момент является одним из крупнейших потребителей лицензированного программного обеспечения в Армении. По последним данным на 30% компьютеров в госструктурах Армении установлены лицензированные продукты Microsoft.
“Я надеюсь, что визит Столлмана повлияет на популяризацию этого движения в Армении, поскольку Ричард Столлман – это харизматичная личность. Сегодня государство Армении платит Microsoft за программное обеспечение, хотя можно иметь армянский дистрибутив. Таким образом, мы “садимся на иглу”, – считает Алексей Чалабян.
Столлман проводит лекции по всему миру без какого-либо материального вознаграждения, пропагандируя свободное ПО. Выступления искусного оратора обычно интересны не только специалистам, но и каждому пользователю компьютера. Лекции Ричарда Столлмана с 16 по 19 ноября пройдут и в Армении – по приглашению швейцарского гуманитарного фонда “КАЗА”. В Ереване Ричард Столлман будет говорить о свободном программном обеспечении в контексте этики в Интернете, а также о свободном цифровом обществе. В Гюмри всемирно известный автор проекта GNU прочитает лекцию на тему “Свободное программное обеспечение и ваша свобода”.