Եվրոպական ռեգիոնների ասամբլեայի (AER)` այսօր Ստամբուլում կայացած տարեկան համաժողովում, որին մասնակցում էր ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը, որոշում ընդունվեց կազմակերպությանը Հայաստանի անդամակցության մասին: Հայաստանն ասամբլեայում կներկայացնեն ՀՀ Լոռու եւ Տավուշի մարզերը:
Եվրոպական ռեգիոնների ասամբլեան միավորում է 33 երկրի 270 ռեգիոն ու 16 միջազգային կազմակերպություն եւ համագործակցության, փորձի փոխանակման հնարավորություն է ստեղծում եվրոպական երկրների ռեգիոնների միջեւ: Կազմակերպությունը սերտորեն գործակցում է Եվրախորհրդի եւ Եվրամիության կառույցների հետ:
Եվրոպական ռեգիոնների ասամբլեայի նախագահ Միշել Սաբանի հետ հանդիպմանը փոխվարչապետը շնորհակալություն հայտնեց հրավերի եւ ասամբլեային Հայաստանի անդամակցության գործընթացի կազմակերպման համար: Կողմերը վստահություն հայտնեցին, որ անդամակցությամբ հետագա ավելի լայն փոխգործակցության սկիզբ է դրվում:
Եվրամիության տարածաշրջանային քաղաքականության հանձնաժողովի գլխավոր տնօրեն Դիրկ Ահների հետ հանդիպմանը նշվեց, որ Արեւելյան գործընկերության մեկնարկով Եվրամիության հետ Հայաստանի հարաբերությունները տեղափոխվել են որակական նոր փուլ: Կողմերն անդրադարձան նաեւ տարածքների զարգացվածության գնահատման ԵՄ երկրների մեթոդաբանությանը:
Քննարկվեցին այն ուսումնասիրելու եւ Հայաստանում կիրառելու հնարավորությունները: Ձեռք բերվեց գործնական պայմանավորվածություն` այդ ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացնելու վերաբերյալ: Երկուստեք ընդգծվեց նաեւ Հայաստանի եւ ԵՄ երկրների ռեգիոնների միջեւ գործակցության հաստատման եւ խորացման, փոխշահավետ ծրագրերի իրականացման կարեւորությունը:

11 Ноябрь 2010 - 13:59 AMT
Вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворгян принял участие в работах годового форума Ассамблеи регионов Европы (AER) в Стамбуле. Как сообщает пресс-служба министерства, на форуме было принято решение об участии Армении в AEF. Армению в Ассамблее представят Тавушская и Лорийская области Армении.
Во время двусторонней встречи с президентом AER Мишелем Сабани Геворгян выразил благодарность за приглашение и за организацию процесса вхождения Армении в Ассамблею. Собеседники обсудили реализацию совместных работ, а также возможность проведения мероприятий в Армении.
Кроме того, генеральный директор Европейской комиссии по региональной политике Дирк Анер в ходе встречи с армянским министром отметил, что старт программы «Восточное партнерство» перенес отношения Армении и Евросоюза на качественно новый уровень.
Стороны также коснулись европейской методологии оценки развития территорий и возможности ее применения в Армении.
AER объединяет 33 страны и 270 регионов и 16 международных организаций. Ассамблея предоставляет возможность обмена опытом между регионами европейских стран.