Այս տարին հաջողակ էր գինեգործների համար` նրանք մթերել են 135 հազար տոննա խաղող անցյալ տարվա 128 հազարի փոխարեն, լրագրողներին մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը: «Այս տարին առանձնահատուկ էր մի քանի տեսանկյունից: Առաջին հերթին, խաղողը համեմատաբար բարձրորակ էր` կապված լավ եղանակային պայմանների հետ, ինչպես նաև նրա, որ գինեգործները կարողացել են ստիպել ֆերմերներին հանձնել միայն բարձրորակ խաղող: Մեզ հաջողվել է սելեկցիա կատարել և ֆերմերները ստիպված էին հաշտվել դրա հետ և առանձնացել լաղ խաղողը վատից»,- ասել է նա:
Միաժամանակ, նրա խոսքերով, 1 կգ խաղողի մթերման միջին գինը կազմել է 124 դրամ 2009-ի 117 դրամի փոխարեն և 142 դրամ` 2008-ին:

12 Ноябрь 2010 - 10:11 AMT
Этот год был успешным для виноделов, они заготовили 135 тыс. тонн винограда, против 128 тыс. тонн в прошлом году, сказал журналистам на пресс-конференции председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян. «Этот год был особенным с нескольких точек зрения. Во-первых, виноград был сравнительно высокого качества в связи с хорошими погодными условиями, а также в связи с тем, что виноделы смогли заставить фермеров сдавать только высококачественный виноград. Нам удалось сделать селекцию и фермерам пришлось смириться с этим и отделить хороший виноград от плохого», – сказал он.
При этом, по словам председателя Союза, средняя цена закупа одного килограмма винограда составила 124 драма, против 117 драмов в 2009 году и 142 драмов в 2008 году.