Վերջին 5 տարում գրանցվել է գինու արտադրության կայուն աճ և օղու արտադրության ծավալների կրճատում, լրագրողներին է ասել Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը: Ըստ նրա, գինու արտադրության աճը ընթացիկ տարվա հունվար-սեպտեմբերին կազմել է 30 տոկոս, կոնյակի արտադրության ծավալները ավելացել են 20 տոկոսով, իսկ օղու արտադրությունը կրճատվել է 15 տոկոսով:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին՝ Հարությունյանն ասել է, որ օղու արտադրության կրճատման գործոններից մեկն այն է, որ հայերը փորձում են վերադառնալ ավանդական գինուն: «Օղին քաղաքական ենթատեքստ ունեցող խմիչք է, այն միշտ գլոբալ խնդիրներ է լուծել Ռուսաստանի ու ԽՍՀՄ պատմության մեջ, իսկ գինին դա մշակույթ է: Այսինքն, այժմ սկսել են մեծ ուշադրություն դարձնել հոգևոր արժեքների վրա և վերադառնալ ավանդույթներին»,-ասել է նա:
Միևնույն ժամանակ Հայաստանում օղու արտադրության կրճատման վրա ազդել է նաև բարձրորակ ռուսական օղու առկայությունը հայկական շուկայում:–ԿԱ– Գինեգործների միության ղեկավար. Հայ ժողովուրդը փորձում է վերադառնալ ավանդական գինուն

12 Ноябрь 2010 - 11:57 AMT
За последние 5 лет зафиксировано стабильное сокращение производства водки и рост производства вина, сказал журналистам председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян. По его словам, рост производства вина в январе-сентябре текущего года составил порядка 30%, при этом производство коньяка увеличилось на 20%, а водки сократилось на 15%.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net Арутюнян сказал, что одним из факторов сокращения производства водки является то, что армянский народ пробует опять вернуться к традиционному вину. «Водка – это напиток с политическим подтекстом, и он всегда решал глобальные проблемы в истории России и СССР, а вино – это культура. То есть, сейчас стали больше внимания обращать на духовные ценности и возвращаться к своим традициям», – сказал он.
В то же время еще одним фактором, влияющим на сокращение производства водки в Армении, эксперт назвал постепенный рост доли высококачественной российской водки на армянском рынке.