15 Նոյեմբեր 2010 - 13:08 AMT
Հայ-ամերիկյան միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել են բիզնեսի և ներդրումային միջավայրի բարելավման թեմաները, լրագրողներին է ասել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը: «Մենք կենտրոնացանք երկրում մակրոտնտեսական իրավիճակի քննարկման վրա և քննարկեցինք այն միջոցառումները, որ պետք է իրականացնել մակրոտնտեսական կայունություն ապահովելու համար: Երկրորդը գործարար և ներդրումային միջավայրի բարելավման հարցերն էին»,-ասել է նա:
Նախարարը հայտնել է, որ քննարկումներ եղան նաև են գյուղատնտեսության, առողջապահության, էներգետիկ և ջրային ռեսուրսների ոլորտների վերաբերյալ, երկրների միջև առևտրի ընդլայնման հարցերի շուրջ:
Իր հերթին ԱՄՆ-ի Եվրոպայի ու Եվրասիայի երկրների օգնության ծրագրերի համակարգող Դենիել Ռոզենբլյումը շեշտեց հանդիպումը գործարարների հետ: «Մենք լսեցինք նրանց կարծիքը և գնահատականները համագործակցության ընդլայնման, ներդրումների ավելացման վերաբերյալ»,-ասել է նա:

На заседании армяно-американской межправительственной комиссии в текущем году обсуждались темы улучшения бизнес и инвестиционной среды, сказал журналистам после заседания в Ереване министр экономики РА Нерсес Ерицян. «Мы сконцентрировали внимание на оценке макроэкономической ситуации в стране и обсудили те мероприятия, которые нужно реализовать для того, чтобы обеспечить макроэкономическую стабильность. Вторым вопросом были проблемы, связанные с улучшением бизнес¬- и инвестиционной среды, включая улучшение конкурентной среды, налоговые и таможенные реформы», – сказал он.
Министр сообщил, что также проходили обсуждения по таким сферам, как сельское хозяйство, здравоохранение, энергетика и водные ресурсы. Велись переговоры по расширению торговли между двумя странами.
В свою очередь, координатор программ по помощи США странам Европы и Евразии Дэниел Розенблюм особо выделил встречу с представителями бизнеса. «Мы услышали их мнение и оценки по вопросу расширения сотрудничества, увеличения инвестиций, расширения торговых отношений между Арменией и США», – добавил он.