15 Նոյեմբեր 2010 - 13:30 AMT
«Մենք երկար տարիներ Հայաստանի կառավարության հետ համագործակցել ենք ԱԷԿ շահագործման, միջուկային անվտանգության հարցերում և պատրաստ ենք շարունակել այդ աշխատանքները հետագայում: Եթե հնարավորություն լինի ԱՄՆ մասնավոր ընկերություններին ներգրավել Հայաստանում նոր ատոմային էներգաբլոկի շինարարության մեջ, ապա մենք միայն ուրախ կլինենք»,- Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասաց Եվրոպայի ու Եվրասիայի երկրներին ԱՄՆ օգնության ծրագրերի համակարգող Դենիել Ռոզենբլյումը:
Նա հաղորդեց, որ այդ հարցը քննարկվել է նոյեմբերի 15-ին հայ-ամերիկյան միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում:
Հայաստանը ծրագրում է ԱԷԿ-ի` մոտ 1000 ՄՎտ հզորությամբ նոր բլոկ կառուցել: Մասնագետների տվյալներով, նախագիծը կարող է մոտ $5 մլրդ ծախս պահանջել: Շինարարական աշխատանքները ծրագրված են 2011 թվականի սկզբին:

«Мы долгие годы сотрудничали с правительством Армении в вопросе эксплуатации АЭС, ядерной безопасности и готовы продолжить эти работы дальше. Если будет возможность привлечь частные компании США в строительство нового атомного энергоблока в Армении, то мы будем только рады», – сказал на пресс-конференции в Ереване координатор программ по помощи США странам Европы и Евразии Дэниел Розенблюм.
Он сообщил, что этот вопрос обсуждался 15 ноября на заседания армяно-американской межправительственной комиссии.
Армения планирует построить новый блок АЭС мощностью примерно в 1000 МВт. По данным специалистов, проект может обойтись приблизительно в $5 млрд. Строительные работы запланированы на начало 2011 года.