Երևանում բացվել է դեղագործության ոլորտում մրցունակությանը նվիրված միջազգային համաժողովը: «Մենք գտնում ենք, որ դեղագործության ոլորտ Հայաստանում լուրջ ներուժ ունի, ինչպես արտահանման ծավալների ավելացման, այնպես էլ ներկրվող դեղերի փոխարինման առումով: Դրա համար հայ դեղարտադրողները պետք է ավելի մեծ հավակնություններ ունենան և ավելի վստահ մարքեթինգային քաղաքականություն վարեն»,-համաժողովի բացմանն ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը:
Ըստ նրա, երկրի կառավարությունը պատրաստ է աջակցել այն ընկերություններին, որոնք հանդես կգան նոր գաղափարներով և նոր ներդրումային ծրագրերով: Նախարարը նշել է, որ այս պահի դրությամբ տեղական արտադրության դեղորայքը զբաղեցնում է ՀՀ դեղորայքի շուկայի 12 տոկոսը, իսկ 40 տոկոսն արտահանվում է ԱՊՀ երկրներ: «Եթե 2005թ. դեղերի արտահանումը կազմել է 1,5 մլն դոլար, ապա 2009թ., չնայած ճգնաժամին, այդ թիվը եռապատկվել է, իսկ ընթացիկ տարվա 10 ամիսներին այն կազմել է 19 տոկոս»,-հավելել է նա:
Միջոցառումն անցնում է «Մրցունակ մասնավոր հատվածը Հայաստանում» (USAID/CAPS) ծրագրի ֆինանսական աջակցությամբ: Կազմակերպիչներն են Դեղարտադրողների ու ներմուծողների միությունը, Դեղորայքի և բժշկական տեխնոլոգիաների արտահանման կենտրոնը, Զարգացման հայկական գործակալությունը, էկոնոմիկայի ու առողջապահության նախարարությունները: Խորհրդաժողովի մասնակիցները կքննարկեն ԵՄ չափանիշների ներդրման, համապատասխան իրավական դաշտի ձեևավորման, ԱՊՀ երկրներում դեղորայքի շուկայի հնարավորությունների հարցերը:

16 Ноябрь 2010 - 08:30 AMT
В Ереване открылся третий международный форум по конкурентоспособности в сфере фармацевтики. «Мы считаем, что сфера фармацевтики Армении имеет серьезный потенциал, как с точки зрения увеличения объемов экспорта, так и с точки зрения замены импортных лекарств. Для этого армянские производители лекарств должны стать более амбициозными и вести более уверенную маркетинговую политику», – сказал на открытии форума министр экономики Армении Нерсес Ерицян.
По его словам, правительство страны готово содействовать тем компаниям, которые выступят с новыми идеями и новыми инвестиционными программами.
При этом министр отметил, что на данный момент лекарства местного производства занимают 12% от всего рынка лекарств Армении, а 40% производства экспортируется в страны СНГ. «Если в 2005 году экспорт лекарств составлял порядка $1,5 млн., то в 2009 году, несмотря на кризис, эта цифра утроилась, а за 10 месяцев текущего года рост составил 19%», – добавил он.
Мероприятие проходит при финансовой поддержке программы «Конкурентоспособный частный сектор в Армении» (USAID/CAPS). Организаторами являются Союз производителей и импортеров лекарств, министерства экономики и здравоохранения, Армянское агентство развития, Экспертный центр лекарств и медицинских технологий. Участники конференции обсудят вопросы внедрения стандартов Евросоюза, вопросы обеспечения соответствующего правового поля, возможности лекарственных рынков потребления в странах-участниках СНГ и др.