16 Նոյեմբեր 2010 - 09:25 AMT
Գյուղատնտեսության խնդիրները խորապես հուզում են գյուղատնտեսության գիտությունների թեկնածու Գառնիկ Պետրոսյանին, որը երկար տարիներ աշխատելով այդ ոլորտում` չի հանդիպել նման ծանր իրավիճակ, որպիսին ստեղծվել է 2010 թվականին: Նրա խոսքով, ոլորտում մեծ անկումը, անխոս, ոչ բարենպաստ բնակլիմայական պայմանների արդյունքն է, սակայն գյուղմթերքի արտադրության ծավալների կրճատման վրա միայն դա չէ ազդում: «Ցավոք, չի ընդգծվում այն փաստը, որ գյուղատնտեսությունը խորը ճգնաժամ է ապրում»,- ընդգծեց նա նոյեմբերի 16-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Այդ համատեքստում մասնագետը նշեց, որ եթե տնտեսության այլ ոլորտներում ճգնաժամը վրա հասավ 2008-2009թթ., ապա գյուղատնտեսության ոլորտը ճգնաժամի ազդեցությունն իր վրա զգաց շատ ավելի ուշ: «Դա բնական է, քանի որ հաջորդ տարվա լավ բերքի հիմքը դրվում է նախորդ տարում»,- ասաց նա:
Գառնիկ Պետրոսյանն ավելացրեց, որ գյուղատնտեսության խնդիրների մասին ժամանակ առ ժամանակ են հիշում, քանի որ «դա մոռացված ոլորտ է»: Այդ կապակցությամբ նա բերեց տվյալներ, որոնց համաձայն հացահատիկի սերմնացանի տարածքը վերջին մի քանի տարում կրճատվել է 50 հազ. հա, իսկ կարտոֆիլի սերմնացանի տարածքը` 10 հազ. հեկտարով: «Այնպիսի իրադրություն է ստեղծվել, երբ հողը մշակելն այլևս արդյունավետ չէ: Երկրի կառավարությունը պետք է շտապ միջոցներ ձեռնարկի, որպեսզի գյուղացին զբաղվի հողով»,- ընդգծեց ագրոնոմը:

16 Ноябрь 2010 - 09:25 AMT
Проблемы сельского хозяйства глубоко волнуют кандидата сельскохозяйственных наук Гарника Петросяна, который на протяжении многих лет работы в этой сфере не встречал подобной тяжелой ситуации, которая сложилась в 2010 году. По его словам, большой спад в сфере, безусловно, является результатом неблагоприятных природно-климатических условий, однако на сокращение объемов производства сельхозпродукции влияет не только это. «К сожалению, не подчеркивается тот факт, что сельское хозяйство находится в глубоком кризисе», – подчеркнул он на пресс-конференции 16 ноября в Ереване. В этом контексте специалист отметил, что, если на других сферах экономики кризис сказался в 2008-2009 гг., то сфера сельского хозяйства почувствовала его отрицательное влияние позже. «Это и естественно, поскольку основы хорошего урожая на следующий год закладываются в предыдущем», – сказал он.
Гарник Петросян добавил, что о проблемах сельского хозяйства вспоминают время от времени, поскольку «это забытая сфера». В связи с этим он привел данные, согласно которым, посевные площади пшеницы за последние несколько лет сократились на 50 тыс. га, а картофеля – на 10 тыс. га. «Сложилась ситуация, когда обрабатывать землю становится неэффективно. Правительство страны должно предпринять срочные меры, чтобы сельчанин вернулся к земле», – подчеркнул агроном.