Հայաստանում գյուղմթերքի ինքնարժեքը 2-3 անգամ աճում է բաց շուկաների բացակայության հաշվին, որտեղ գյուղացիներն իրենք կարող էին վաճառել իրենց ապրանքը: Նոյեմբերի 16-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց գյուղատնտեսական գիտությունների թեկնածու Գառնիկ Պետրոսյանը: Նրա խոսքով, երկրում միայն մեկ բաց շուկա է գործում (այսպես կոչված Մալաթիան), որտեղ վերավաճառողների շղթան արգելքներ է ստեղծում, որպեսզի գյուղացին չկարողանա իր արտադրանքը ցածր գնով իրացնել:
Այդ կապակցությամբ Գառնիկ Պետրոսյանը նշեց, որ նման շուկա ստեղծելու նախագիծը ձեռնարկվել էր Էրեբունի վարչական կենտրոնում, և այդ նախաձեռնությունը հաջողություն ուներ: «Սակայն բողոքներ հայտնվեցին, որ բաց շուկաները խախտում են քաղաքացիների հանգիստը: Հասկանալի է, թե ում էր դա ձեռնտու»,- ընդգծեց նա:
Ինչպես նշեց մասնագետը, որպեսզի չտուժի ոչ գյուղացին, ոչ էլ սպառողը, մեծ ցանկության դեպքում կարելի է նման շուկաներ ստեղծել Երևանի քաղաքամերձ տարածքներում, օրինակ` Մասիսում, որտեղ Արարատի, Արտաշատի գյուղացիները կկարողանան իրացնել իրենց ապրանքը:

16 Ноябрь 2010 - 10:15 AMT
Себестоимость сельскохозяйственной продукции в Армении увеличивается в 2-3 раза за счет отсутствия открытых рынков, где сельчане сами смогли бы продавать свой товар. Такое мнение 16 ноября высказал кандидат сельскохозяйственных наук Гарник Петросян. По его словам, в стране действует лишь один открытый рынок (так называемая Малатия), где цепочка перекупщиков создает барьеры для того, чтобы сельчанин не мог реализовывать свою продукцию по низкой цене.
В связи с этим Гарник Петросян отметил, что плотный проект по созданию подобного рынка был предпринят в административном районе Эребуни, и эта инициатива имела хороший успех. «Однако появились жалобы, что открытые рынки нарушают покой граждан. Понятно, кому это было выгодно», – подчеркнул он.
Как отметил специалист, чтобы не страдал ни сельчанин и не потребитель, то при большом желании можно создать подобные рынки в пригородных территориях Еревана: например в Массисе, где сельчане из Арарата, Арташата могли бы сбывать свой товар.