16 Նոյեմբեր 2010 - 13:00 AMT
Հայաստանն ու Ադրբեջանը ետ են մնում Վրաստանից Ինտերնետում խոսքի ազատության մակարդակով: Ինչպես հաղորդում է «Գրուզիա օնլայնը», այդ մասին Թբիլիսիում Հարավային Կովկասի մեդիա-խորհրդաժողովի ժամանակ հայտարարել է Freedom House-ի Եվրասիայի գծով գլխավոր մենեջեր Սեմ Պատտենը: Մինչդեռ, ըստ Freedom House-ի, Իտերնետ մուտք գործելու տվյալներով առաջատարն Ադրբեջանն է, որտեղ ցանցը ծածկում է տարածքի 40 տոկոսը: Պատտենը նշել է նաև, որ Ադրբեջանի ու Հայաստանի կառավարությունները փորձում են վերահսկել ցանցը: Նա բերել է Ադրբեջանում երկու բլոգերների ձերբակալման փաստը: Սակայն, նա հիշատակել է նաև 2009թ. Վրաստանում երկու անձանց ձերբակալության փաստը, որոնք YouTube-ում ծաղրահոլովակ էին զետեղել Վրաստանի կաթողիկոս, պատրիարք Իլիա Երկրորդի վերաբերյալ: Նրանց ազատ արձակեցին միայն Ինտերնետից տեսահոլովակն առգրավելուց հետո:
Ադրբեջանական պատվիրակությունը կտրուկ է արձագանքել Պատտենի ելույթին: Ըստ խորհրդաժողովի մասնակից Կամրան Հասանովի, Freedom House-ի տվյալները Ադրբեջանում ինտերնետի տարածման բարձր մակարդակի ու կառավարության կողմից այն վերահսկելու վերաբերյալ, հակասում են միմյանց: Ի պատասխան Մոսկվայի Մեդիա-իրավունքի և քաղաքականության ինստիտուտի տնօրեն Անդրեյ Ռիխտերը նշել է, որ ինտերնետացման բարձր մակարդակը դեռ չի ենթադրում Ինտերնետի ազատություն:
Վրաստանում Ինտերնետից օգտվում է բնակչության մոտ 25 տոկոսը: Ըստ ՀԾԿՀ տվյալների, Հայաստանում լայնաշերտ Ինտերնետից օգտվողների քանակը կազմել է 160 հազար, իսկ բջջային Ինտերնետի տվյալների հետ միասին՝ 1,5 մլն օգտվող, ինչը կազմում է բնակչության մոտ 50 տոկոսը:

По уровню свободы слова в Интернете Армения и Азербайджан отстают от Грузии. Как передает Грузия Оnline, oб этом в ходе медиа-конференции стран Южного Кавказа в Тбилиси заявил главный менеджер программ по Евразии Freedom House Сэм Паттен. Между тем, по данным Freedom House, в плане проникновения Интернета лидирует Азербайджан, где Интернет распространен на 40% территории. Вместе с тем Сэм Паттен отметил, что правительства Азербайджана и Армении пытаются контролировать Сеть. Он привел факты задержания в Азербайджане двоих блогеров. При этом, однако, Паттен упомянул о задержании властями Грузии в 2009 году двух человек, загрузивших на YouTube видеоролик-шарж на Католикоса-Патриарха Грузии Илию II. Их отпустили только после того, как из Интернета удалили видео.
Азербайджанская делегация резко отреагировала на выступление Сэма Паттена. Так, по словам участника конференции Камрана Хасанова, данные «Freedom House» о самом высоком в регионе показателе интернетизации Азербайджана и правительственном контроле Интернета в стране противоречат друг другу. В ответ директор Института медиа-права и политики (Москва) Андрей Рихтер отметил, что высокий уровень интернетизации не подразумевает свободу Интернета.
Интернетом в Грузии пользуется, примерно 25% населения. По данным Комиссии по регулированию общественных услуг Армении на 1 октября 2010, число абонентов широкополосного Интернета в Армении составило более 160 тысяч, а с учетом пользователей мобильного Интернета – 1,5 млн пользователей, что составляет около 50% населения Армении.