7 Նոյեմբեր 2010 - 09:39 AMT
«ԱրմենՏել» ընկերությունը (ապրանքանիշը Beeline) հայտարարում է «Hi Line 2048» անսահմանափակ սակագնային պլանի բաժանորդների համար ելքային կապուղու թողունակության կրկնապատկման մասին: «Hi Line Բազային 2048» և «Hi Line Նախընտրելի 2048» սակագնային պլաններում ելքային կապուղու թողունակության ավտոմատ բարձրացումը 512 Կբիտ/վ-ից մինչև 1024 Կբիտ/վ իրականացվում է առանց որևէ լրացուցիչ վճարի, փուլային սկզբունքով:
Հոկտեմբերի 29-ին տեղի ունեցած նիստում ԼՂՀ հանրային ծառայությունները-տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովը քննարկեց «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ՓԲԸ-ի ներկայացրած հայտը հանրապետությունում մատուցվող տվյալների հաղորդման և ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների մատուցման սակագներն իջեցնելու մասին և ընդունեց որոշում, ըստ որի՝ հաստատուն հեռախոսային գծերով (Dial up) ինտերնետ կապի սակագինը նվազել է 34 տոկոսով: Ցերեկային սակագինը մեկ ժամի համար կլինի 39 դրամ, գիշերայինը` 20 դրամ` գործող 60/30դրամի փոխարեն:
Օրանժ Արմենիա ընկերության ներդրումները, սկսած 2008-ի նոյեմբերից մինչև 2010-ի նոյեմբեր ամիսը, կազմել են 150 մլն եվրո: Այդ մասին լրագրողներին հաղորդել է Օրանժ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան: Նրա խոսքերով, ընկերությունը նախատեսում է փակել օպերացիոն ծախսերը վաճառքից ստացված շահույթի հաշվին` սկսած 2011-ից: Հոկտեմբեր ամսին ընկերության շրջանառությունը կազմել է 1 մլրդ դրամ, ընդ որում, Օրանժ Արմենիայի մեկ բաժանորդից ստացված շահույթը կազմում է 1500-2000 դրամ, և 7000-9000 դրամ` ինտերնետ-կապի բաժանորդի դեպքում: Օրանժ Արմենիայի բաժանորդային բազան վերջին տվյալներով կազմում է բջջային կապի 300 հազար օգտագործող և ինտերնետ-կապի` 45 հազար:
Օրանժ Արմենիայի կողմից iPhone սմարթֆոնների վաճառքը 2010-ի ապրիլ-նոյեմբերին կազմել է 400 հատ: Վաճառքի մեկ երրորդը բաժին է ընկնում iPhone 3G մոդելին, իսկ iPhone 4-ի բաժինը կազմում է վաճառված սմարթֆոնների ընդհանուր քանակի երկու երրորդը: Ինչպես նշել է Դյութուան, iPhone 4-ի նկատմամբ հետաքրքրությունը գերազանցել է ընկերության սպասումները և շուտով Օրանժ Արմենիայի խանութներում կվաճառվեն այս մոդելի նոր սմարթֆոններ:
ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ը նոյեմբերի 3-ին որոշեց անբարեխիղճ մրցակցության հնարավոր դրսևորման վերաբերյալ վարչական վարույթ հարուցել «Օրանժ Արմենիա» ընկերության նկատմամբ: Վարույթը հարուցվել է հաշվի առնելով մամուլում (www.hetq.am կայք և «Հետք» շաբաթաթերթ) հրապարակված և Հանձնաժողով դիմած քաղաքացիների բողոքները: ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ն որոշեց անբարեխիղճ մրցակցության հնարավոր դրսևորման վերաբերյալ վարչական վարույթ հարուցել «Օրանժ Արմենիա» ընկերության նկատմամբ:
Հանձնաժողովը ընկերությանը պարտավորեցրեց 7-օրյա ժամկետում ներկայացնել պարզաբանումներ, ինչպես նաև տրամադրել գործունեության հենց սկզբից` 2009թ. նոյեմբերից մինչև 2010թ. հոկտեմբերը տարածված գովազդային նյութերում բաժանորդներին ուղված առաջարկների վերաբերյալ գրավոր տեղեկություններ:
Կապի օպերատոր «Օրանժ Արմենիայի» նկատմամբ վարչական վարույթը, որը հարուցվել է Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) կողմից, նորմալ գործընթաց է: Այդ մասին լրագրողներին հայտարարել է «Օրանժ Արմենիայի» տնօրեն Բրունո Դյութուան: Նրա խոսքերով, ՏՄՊՊՀ-ին բողոք ներկայացնելը ցանկացած ժողովրդավարական երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքն է:
Միաժամանակ, նա նշել է, որ ընկերությունը կմեկնաբանի իրավիճակն այն բանից հետո, երբ պաշտոնական ծանուցում կստանա ՏՄՊՊՀ-ից և կծանոթանա մանրամասների հետ:
Հայաստանն ընդհանուր առմամբ «ցանցային պատրաստության ինդեքսով» միջին ցուցանիշներ ունի, սակայն հետ է մնում տարածաշրջանի երկրներից: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտնել է «Տնտեսություն և արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Երգնյանը` մեկնաբանելով Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի (ՀՏՖ) ամենամյա հետազոտությունների արդյունքները: 2009-2010 թվականների զեկույցի համաձայն, Հայաստանը 101-րդ տեղն է զբաղեցրել աշխարհի 133 երկրների շարքում` իր դիրքերը բարելավելով 13 հորիզոնականով, և այնուամենայնիվ, հետ է մնում տարածաշրջանի երկրներից:
Մինչև ընթացիկ տարվա նոյմբերի ավարտը Երևանում կբացվի Cisco-ի ակադեմիան: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Unicomp ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Բալդրյանը: Ըստ նրա, այս պահի դրությամբ արդեն հաստատվել է ակադեմիայի դասընթացների քանակը (12), բովանդակությունը, ստացվել է լաբորատորիաների համար անհրաժեշտ տեխնիկական սարքավորումները: Դասընթացները նախատեսված են ինչպես ուսանողների, այնպես էլ որակավորումը բարձրացնելու ցանկություն ունեցող մասնագետների համար:
«Մենք բազմաթիվ հայտեր ենք ստացել և այս պահի դրությամբ վերլուծում ենք գիտելիքների մակարդակը: Մենք ցանկանում ենք, որ մեր շրջանավարտները միջազգային ճանաչում ունեցող ինդուստրիալ հավաստագիր ստանան»,-ասել է Արմեն Բալդրյանը: Ինչպես նշել է Բալդրյանը, տնտեսական ճգնաժամը դանդաղեցրեց Հայաստանում Cisco-ի ներկայացուցչության բացման շուրջ բանակցությունները, որոնք, սակայն, կվերսկսվեն հաջորդ տարի:
Տարածաշրջանային երրորդ GITI՝ ՏՏ ոլորտում նորարարություններին նվիրված վրացական կոնֆերանսին կմասնակցեն ՏՏ ոլորտի 24 հայկական ընկերությունների 40 ներկայացուցիչներ: Նոյեմբերի 10-12 կայանալիք խորհրդաժողովի մասնակցության հայտեր են ներկայացրել նաև Հայաստանի պետական կառույցների ներկայացուցիչները: «Խորհրդաժողովի ընթացքում հայկական ընկերությունները կկարողանան ցուցադրել իրենց արտադրանքը: Մեր ցուցադրական վահանակի հագեցման գործում տեխնոլոգիական աջակցություն ցույց կտա D-Link ընկերությունը»,-ասել է Հովսեփյանը: Հայկական ընկերություններին աջակցում են նաև USAID Caps և USAID RCI-ն:
Armnet-ի լավագույն կայքերը կընտրվեն Armnet Awards առաջին համահայկական վեբ-մրցույթի շրջանակներում: Մրցանակը սահմանել են SP Marketing Solutions մարքեթինգային գործակալությունը, Circle. am կայքը և բջջային օպերատոր Orange Armenia-ն, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ: Մրցույթի անցկացման ընթացակարգն ենթադրում է երկփուլ հանրային քվեարկություն armnetawards.am կայքում՝ նոյեմբերի 10-30-ը, և միջազգային ժյուրիի գնահատում ՝ դեկտեմբերի 3-4-ը: Մրցույթին կարող են մասնակցել 2008-10թթ. ստեղծված կամ էապես նորացված կայքերը: Կայքերը պետք է կապ ունենան Հայաստանի հետ՝ ստեղծված լինեն հայկական շուկայի համար, կամ ներկայացնեն Հայաստանի կամ Սփյուռքի մշակույթը, պատմությունը, խնդիրները կամ ամբողջովին պատրաստված լինեն Հայաստանում գրանցված ընկերության կողմից: Մրցույթին մասնակցելու համար կայքը հարկավոր է գրանցել armnetawards.am. մրցույթի պաշտոնական կայքում:

7 Ноябрь 2010 - 09:39 AMT
Интернет-портал «Сеть национального сотрудничества» будет создан по инициативе Министерства экономики Армении и общественной организации «Национальное сотрудничество». Сайт нацелен на формирование информационного общества, объединение всех армян. Сеть позволит жителям других стран ознакомиться с культурными ценностями Армении, создание благоприятных условий для учебы и отдыха в стране.
Компания «АрменТел» (торговая марка Beeline) удвоила пропускную способность исходящего канала для абонентов безлимитного тарифного плана «Hi Line 2048». Автоматическое увеличение пропускной способности исходящего канала с 512 кбит/сек до 1024 кбит/сек для абонентов тарифа «Hi Line Базовый 2048» и «Hi Line Предпочтительный 2048» осуществляется поэтапно без какой-либо дополнительной платы.
Комиссия по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции НКР рассмотрела заявку ЗАО “Карабах Телеком” о снижении тарифов на Интернет-связь, приняв решение о снижении тарифов на Интернет от 29,6 % до 73,7 %. Представитель “Карабах Телеком” заверил, что скорость Интернета будет улучшена в связи с приобретением компанией оптико-волоконной сети.
Компания Orаnge Armenia отметила год своей деятельности на армянском рынке, в связи с этим компания выступила с годичным отчетом. Так, инвестиции оператора, начиная с получения лицензии в ноябре 2008 года по ноябрь 2010 года, составили 150 млн евро. Между тем, компания планирует покрыть операционные расходы посредством выручки от продаж, лишь начиная с 2011 года. Абонентская база Orange Armenia составляет 300 тысяч пользователей мобильной связи и 45 тыс – мобильного Интернета. Оборот компании за октябрь составил 1 млрд драм, причем выручка за одного абонента мобильной связи Orange Armenia составляет от 1500 – 2000 драмов, и от 7 000 до 9 000 – в случае абонентов Интернет-связи. Затраты на приобретение одного абонента мобильной связи в среднем составляют 3 тыс драм и порядка 17 тыс драмов обходится приобретение абонента Интернет-связи. В среднем, абонент Интернет-связи Orange использует 5 Гб трафика ежемесячно. Объем Интернет-трафика компании в октябре превысил на 20 % показатели сентября и на 50% – показатели за август текущего года.
За апрель-ноябрь 2010 года в магазинах Orange Armenia было продано 400 смартфонов iPhone, причем треть продаж приходится на модель iPhone 3G, в то время как доля iPhone 4 составила две трети от общего числа проданных смартфонов.
Между тем, Госкомиссия по защите экономической конкуренции 3 ноября возбудила административное производство в отношении оператора связи Orange Armenia в связи с возможным проявлением недобросовестной конкуренции. Производство было возбуждено на основе сообщения в прессе (еженедельник Hetq и сайт Hetq online), о том, что информация рекламных роликов компании вводят в заблуждение граждан, поскольку заявленная компанией “сверхвысокая” скорость Интернета, не соответствует действительности. Тем не менее, генеральный директор Orange Armenia Бруно Дютуа заявил журналистам, что подавать жалобу в ГЗЭК – право каждого гражданина в любой демократической стране. Компания пообещала прокомментировать ситуацию после того, как получит официальное уведомление от ГЗЭК и ознакомится с деталями.
Армения имеет средние показатели по “индексу сетевой готовности” в целом, однако отстает от стран региона. Об этом заявил в ходе пресс-конференции председатель исследовательского центра «Экономика и ценности» Манук Ергнян, комментируя результаты ежегодного исследования Всемирного экономического форума (ВЭФ). Согласно докладу за 2009-2010 годы, Армения заняла 101 место среди 133 стран мира, улучшив свои позиции на 13 пунктов, и, тем не менее, отстает от других стран СНГ. Между тем, как отметил член Общественного совета Армении Овик Мусаелян, Армения серьезно улучшила свои позиции по количеству абонентов мобильной связи, однако, отстает по многим другим пунктам.
Академия Cisco откроется в Ереване до конца ноября текущего года. На данный момент уже утверждены курсы Академии (порядка 12), их содержание, доставлено необходимое техническое оборудование для лабораторий. Курсы предназначены как для студентов, так и для профессионалов, желающих повысить квалификацию.
Как отметил генеральный директор компании Unicomp Армен Балдрян, экономический кризис замедлил процесс переговоров по открытию представительства Cisco в Армении. Однако, по словам главы Unicomp ( компания является сертифицированным премьер-партнером Cisco Systems в Армении), в течение следующего года этот процесс вновь возобновится.
40 представителей 24 ИТ-компаний Армении примут участие в третьей региональной Грузинской конференции по инновациям в сфере информационных технологий – GITI. Заявки на участие в конференции, которая пройдет с 10 по 12 ноября в Тбилиси, отправили также и представители государственных структур Армении.
Конференция, которая проводится в столице Грузии третий год подряд, в этом году будет посвящена вопросам кибербезопасности и инновациям в сфере ИТ. Мероприятие помимо конференции, включает также выставку, вручение премий.
Лучшие сайты Армнета выберут в рамках Всеармянского веб-конкурса “Armnet Awards”. Премия учреждена маркетинговым агентством SP Marketing Solutions, сайтом Circle. am и оператором Orange Armenia. Процедура конкурса подразумевает двухэтапное общественное голосование на сайте мероприятия armnetawards.am (с 10 по 30 ноября) и оценку международного жюри (с 3 по 4 декабря). В конкурсе могут принять участие сайты, созданные в промежутке с 2008 по 2010 года (или подвергнутые существенным изменениям в технологиях, дизайне, содержании). Сайты должны иметь отношение к Армении: быть предназначенными для армянского рынка, либо представлять культуру, историю, проблемы Армении или Диаспоры, либо быть полностью продукцией армянской компании. В состав международного жюри вошли как армянские компании, так и представители Microsoft, Opera Sotware, радиостанции “Эхо Москвы”, социальной сети Vkontakte.ru, видеохостинга RuTube.ru и др. Победители определятся из 75 сайтов прошедших в финал по восьми номинациям. Также в рамках проекта состоится конференция, посвященная развитию информационных технологий, на которой выступят как армянские, так и иностранные специалисты.